Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Verejny.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
20. októbra 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od Jerguš Radačovský Diskusia()

Je štatút významnej investície vo verejnom záujme Bratislavčanov?

J&T Real Estate a HB Reavis Slovensko majú v Bratislave naplánované dva veľké projekty, z ktorých má každý hodnotu približne jednej miliardy eur. Ide o projekty Nivy (s lanovkou) a Spojená Bratislava. Obe spoločnosti požiadali o štatút významnej investície, avšak komunikácia s verejnosťou v týchto veciach viazne.

Zástupcovia týchto dvoch spoločností na tému diskutovali s odborníkmi v Nu Spirit Clube, kde do diskusie mohla zasiahnuť aj verejnosť. Hlavným cieľom jednej z mála takýchto diskusií bolo zistiť, kde je hranica medzi súkromným a verejným záujmom a či sú títo developeri ochotní robiť kompromisy. Reálne totiž hrozí, že mestské časti nebudú môcť do projektov hovoriť.

„Pre nás Spojená Bratislava znamená spojenie území. Je veľmi veľa miest, okolo ktorých chodíme iba okolo, lebo nie sú nikým využívané. Je to územie medzi mostami v Petržalke, územie v pokračovaní Eurovei, územie Klingerka I a Klingerka II, Triangle. Všetko územia, kde nič nie je. Bratislavčania si zaslúžia, aby v týchto miestach bolo kvalitné mestské prostredie,“ popísal projekt výkonný riaditeľ J&T Real Estate Pavel Pelikán.

K druhému projektu Nivy sa vyjadril riaditeľ oddelenia developmentu pre HB Reavis Slovensko Jakub Gossányi: „Náš projekt je smart vo všetkých ohľadoch. Spájame dve veľké štvrte na dvoch brehoch Dunaja. Prepájame ich doplnkovým riešením dopravy – lanovou dráhou. Je to multifunkčný, zložitý projekt, kde je stanica Nivy ako hlavný nositeľ splnenia všetkých podmienok, ktoré ukladá zákon pre významnú investíciu.“

Významná investícia a verejný záujem

Pre bližšie pochopenie si však treba upresniť, čo štatút významnej investície znamená.

„Ak investujete viac ako sto miliónov eur, vytvoríte niečo národo-hospodársky významné alebo tristo pracovných miest, vláda môže rozhodnúť, že váš projekt je hodný tohto štatútu. Potom viete ísť rýchlejšie vo vyvlastňovacom a  stavebnom konaní. Viete umiestniť stavbu niekde, kde to územný plán ešte ani nepredpokladá. Získate akoby skratku k tomu výsledku,“ ozrejmil tento pojem advokát Andrej Leontiev.

Druhou vecou je však to, či je získanie tohto štatútu aj vo verejnom záujme. Pretože s týmto povolením by developeri mohli získať veľkú voľnosť a mestské časti a verejný záujem by mohli byť vynechané. „Nejde tam veľmi o peniaze. Ušetria čas a ušetria byrokratické problémy, ktoré by mali, keby nešli touto skratkou. A to je podľa mňa desivé,“ pokračoval Leontiev.

„Verejný záujem je niečo, čo slúži väčšine. A preto, že to je prospešné väčšine, to má prednosť pred niečím, čo slúži len jednotlivcovi alebo menšej skupine. V tomto zmysle to je napríklad motivácia developera verzus motivácia dopadov jeho konania na širšiu komunitu,“ dodal.

Projekty Nivy a Spojená Bratislava môžu zmeniť obraz hlavného mesta. Preto je dôležité, aby sa do tejto témy mohli vyjadriť aj mestské časti a aby boli ľudia o týchto projektoch dostatočne informovaní.

Celú diskusiu v Nu Spirit Clube si môžete pozrieť na tomto odkaze.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X