Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Univerzita Komenského v Bratislave
Foto: archívne, Facebook/ Univerzita Komenského v Bratislave
30. augusta 2021 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Jediná zo slovenských univerzít sa v medzinárodnom rebríčku umiestnila Univerzita Komenského, pohoršila si však

V Šanghajskom rebríčku sa Univerzita Komenského v Bratislave umiestnila na zdieľanej 801. – 900. priečke.

Zo slovenských univerzít sa do rebríčka akademického hodnotenia svetových univerzít (Academic Ranking of World Universities), známom ako Šanghajský rebríček, dostala iba Univerzita Komenského (UK) v Bratislave.

Informovala o tom hovorkyňa UK Lenka Miller. Univerzita sa umiestnila na zdieľanej 801. – 900. priečke, pričom v roku 2020 sa umiestnila na zdieľanom 601. až 700. mieste.

Rebríček hodnotí aj jednotlivé akademické predmety. Vo fyzike patrí UK 301. – 400. miesto a v klinickej medicíne je na 401. – 500. mieste.

Top univerzity sveta

V rámci rebríčka sa hodnotilo viac ako 2 000 svetových univerzít, zverejnených však bolo len top tisíc univerzít sveta.

Najlepšou univerzitou sveta sa stala Harvardova univerzita. Z Českej republiky sa v rebríčku umiestnilo sedem vysokých škôl a najlepšie hodnotená je Karlova univerzita v Prahe.

Vedecká a výskumná úroveň

Tento rebríček sa zameriava predovšetkým na vedeckú a výskumnú úroveň inštitúcií a na hodnotenie svetových univerzít využíva šesť ukazovateľov.

Medzi nimi sú absolventi a zamestnanci inštitúcie, ktorí získali Nobelovu cenu alebo Fieldsovu medailu, počet najviac citovaných výskumníkov, počet publikácií v časopisoch Nature a Science a počet publikácií indexovaných v Social Science Citation Index alebo v Social Citation Index-Expanded.

Vážené skóre

Hodnotí aj vážené skóre predchádzajúcich piatich kritérií v pomere k počtu vedeckých pracovníkov.

Miller podotkla, že ukazovatele týkajúce sa cien hodnotia oblasti aj desaťročia dozadu, avšak údaj o citovaných výskumníkoch je z novembra 2020.

Dodala, že publikácie v Nature a Science sa hodnotia medzi rokmi 2016 – 2020.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X