Jedinečná prehliadka kúpeľov Grössling: Máte poslednú šancu ešte dnes

Kúpele Grossling
ilustračné: www.facebook.com

Počas troch dní je pre verejnosť sprístupnená jedinečná prehliadka bratislavských mestských kúpeľov Grössling. Kúpele sú otvorené pre verejnosť dnes do 19. hodiny.

Mestské kúpele Grössling sú zatvorené už 24 rokov. Mesto sa rozhodlo pre ich obnovu a vyčlenilo v návrhu rozpočtu na budúci rok 800 000 eur, ktoré sú určené na ich postupnú obnovu. Pred samotnou rekonštrukciou sprístupnilo verejnosti prehliadku pôvodného stavu kúpeľov. Túto možnosť využilo za 2 dni takmer 3000 ľudí. Dnes majú záujemcovia ešte poslednú možnosť pozrieť si národnú kultúrnu pamiatku a ikonickú stavbu Bratislavy z čias, kedy bola vyhľadávaným miestom Bratislavčanov.

Kúpele Grossling
Počas 2 dní prehliadky si prišlo obzrieť kúpele viac ako 3000 návštevníkov.

Budovu kúpeľov Grössling postavili v roku 1895 pod názvom Bad Pozsony podľa projektu viedenského architekta Alberta Svobodu a boli v nej sedacie a vaňové kúpele. K rozšíreniu kúpeľov o nové krídlo došlo v roku 1914. V časti budovy orientovanej na Dunaj vybudovali aj šermiarsku sálu. V roku 1917 Priemyselná banka predala kúpele Prešporskej obchodnej a úvernej banke a kúpele Pozsony sa zmenili na akciovú spoločnosť Grössling. Posledné rozširovanie kúpeľov sa udialo v rokoch 1929 a 1930, kedy sa kúpele rozrástli o nové byty. V roku 1946 odkúpilo kúpele mesto. V roku 1994 došlo po takmer 100 rokoch k ich uzatvoreniu kvôli havarijnému stavu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk