Jediným darovaním krvi môžete zachrániť až tri životy, zistite viac o darcovstve

darovanie krvi
Foto: ilustračné, GettyImages

S darovaním krvi prichádza príležitosť byť hrdinom v reálnom živote. Článok odhaľuje dôležité informácie o tom, ako a prečo darovať krv, minimálne požiadavky, a čo všetko môžete očakávať. Pozrite sa na proces, ktorý trvá len 15 minút, ale môže mať obrovský vplyv.

Darovanie krvi je skutočným darom života, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý krok pre darcu. Jeden odber krvi môže zachrániť až tri ľudské životy.

Krv je nevyhnutná k životu, nemožno ju nahradiť ničím iným a získava sa len prostredníctvom darovania. Krv môžete darovať v odberových centrách NTS SR alebo prostredníctvom mobilnej výjazdovej jednotky, ktorá príde priamo za vami do firiem, škôl alebo organizácii. Odberové centrá Národnej transfúznej spoločnosti v Bratislave sú na Kramároch a v Nemocnici s poliklinikou v Ružinove.

Ak chcete byť darcom, musíte spĺňať minimálne požiadavky. Darca by mal mať vek medzi 18 až 60 rokov, vážiť minimálne 50 kg a nemal by trpieť chronickým alebo infekčným ochorením. Muži môžu darovať krv štyrikrát do roka, ženy trikrát. Samotný odber krvi trvá približne 5 až 15 minút, pričom celý proces aj s registráciou trvá asi hodinu.

Darcovia môžu byť ocenení plaketami alebo medailou za mnohonásobné darovanie krvi. Za účelom získania ocenenia sa odber krvi alebo plazmy započíta darcovi ako jeden odber, odber krvných doštičiek sa započíta ako dva odbery.

Vedcom sa doteraz nepodarilo vyvinúť prípravok, ktorý by úspešne nahradil ľudskú krv. Jediným zdrojom krvi je človek, čo robí darcov krvi neoceniteľnými hrdinami.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk