Jedna z najdlhších cyklociest Cesta železnej opony prechádza aj Slovenskom

Cesta železnej opony
Cesta železnej opony. Foto: Facebook, SCK - Slovenský Cykloklub

Regiónom Malacky prechádza medzinárodná cyklistická trasa s názvom Cesta železnej opony, ktorá je dlhá až sedemtisíc kilometrov. Začína sa pri Barentsovom mori na nórsko-ruských hraniciach, prechádza cez celú Európu po hraniciach bývalej železnej opony a končí sa pri obci Carevo v Bulharsku na pobreží Čierneho mora.

Cez slovenské územie sa trasa vinie popri rieke Morava pozdĺž hranice s Rakúskom a jej podstatná časť vedie územím okresu Malacky. Cesta železnej opony, ktorú označujú aj EuroVelo 13 alebo na Slovensku tiež Moravská cyklocesta, patrí medzi najdlhšie medzinárodné cyklistické trasy v Európe. Názov cyklotrasy symbolizuje skoro polstoročné rozdelenie Európy Železnou oponou na východ a západ. Jej výstavba, označenie a údržba sa platí z fondov Európskej únie, ako aj z fondov 20 štátov, ktorými prechádza a ktoré sa podieľajú na budovaní tejto jedinečnej cesty pre cyklistov aj peších.

Cesta železnej opony
Cesta železnej opony. Foto: Facebook, SCK – Slovenský Cykloklub

Dĺžka slovenskej časti Cesty železnej opony dosahuje necelých 90 kilometrov. Na naše územie vchádza z rakúskeho Hohenau cez Moravský sv. Ján. Odtiaľ vedie cez katastrálne územia obcí Závod, Malé Leváre, Gajary, Suchohrad, Záhorská Ves a Vysoká pri Morave a ďalej smerom k Bratislave cez Devínsku Novú Ves a Devín. Výhodou slovenského úseku trasy je, že v hraničnom pásme sa za socializmu zachovala veľká sieť asfaltových chodníkov, ktoré využívali pohraničníci. Skoro celý úsek je tak vedený mimo zóny dopravy.

Veľkú časť územia popri rieke Morava tvorí Chránená krajinná oblasť Malacky. Cyklocesta sa tam ťahá pestrou krajinou cez lesy, lúky, polia, ktoré sú ideálnym prostredím pre rôzne druhy zveri (atmosféru cyklotrasy dotvárajú dokonca aj stromy obhryzené bobrami). Vysadené informačné tabule hovoria o prírodných aj historických osobitostiach tejto oblasti s lužnými lesmi, ktorá patrí k najzachovalejším v strednej Európe.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk