K budúcej podobe zástavby na južnom brehu Dunaja je už vyhlásená architektonicko-urbanistickú súťaž

Vystavba bratislava nabrezie jtre.jpg
Foto: ilustračné, maps.google.com

Ide o lokalitu s rozlohou 85-tisíc metrov štvorcových medzi Starým mostom, mostom Apollo a Prístavným mostom.

Spoločnosť Penta Real Estate rozbieha medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž, ktorej cieľom je nájsť budúce riešenie a podobu zástavby územia pri južnom brehu Dunaja v Bratislave.

Ide o lokalitu medzi Starým mostom, mostom Apollo a Prístavným mostom. Ako informuje developer v tlačovej správe, súťaž má otvorený charakter a vyzvané sú aj tri zahraničné architektonické ateliéry.

Najhodnotnejší pozemok

Lokalita je jednou z najhodnotnejších stavebných pozemkov na zástavbu v hlavnom meste, a to vďaka blízkosti historického centra mesta aj nového centra, ako aj polohe na južnom brehu rieky Dunaj.

Cieľom súťaže je priniesť na územie s rozlohou 85-tisíc metrov štvorcových kvalitnú architektúru, ktorá do územia prinesie rezidenčnú, ale aj komerčnú zástavbu, verejné priestory a zeleň,“ konštatuje investor.

Projekt počíta aj s vybudovaním kompletnej občianskej vybavenosti v lokalite a má spĺňať najvyššie energetické požiadavky s pozitívnym vplyvom životné prostredie. Riešené územie sa podľa developera nedotýka inundačných území, ani chráneného areálu Soví les, ktorého ochrana má byť jednou z priorít súťaže.

Dvojkolová súťaž

Súťaž bude dvojkolová, pričom prvé kolo je koncipované ako otvorené predkvalifikačné kolo, z ktorého do druhého kola postúpia na základe hodnotenia odbornej poroty tri návrhy.

Do druhého kola priamo postupujú aj tri vyzvané architektonické ateliéry.

Ide o svetoznáme architektonické štúdiá Zaha Hadid Architects, Office for Metropolitan Architecture (OMA) a Bjarke Ingels Group (BIG),“ priblížil investor.

Odborná porota

V druhom kole bude porota posudzovať šesť návrhov, z ktorých vzíde jeden víťaz. Ateliéry, ktoré postúpia do druhého kola, budú honorované sumou 30-tisíc eur. Výsledky súťaže budú vyhlásené 28. februára 2023.

Návrhy bude posudzovať deväťčlenná odborná porota s dvomi náhradníkmi. „Päť členov poroty a jeden náhradník sú externí odborníci – architekti a urbanisti, ďalší štyria členovia poroty a jeden náhradník sú zástupcovia developera spoločnosti Penta Real Estate,“ uzatvára investor.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk