Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Istrochem ekologicka katastrofa vysetrovanie odstranenie zataz.jpg
Foto: ilustračné, maps.google.com
24. júla 2020 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

K ďalšiemu znečisťovaniu v areáli Istrochemu nedochádza, SIŽP vykonala kontrolu

Skládka v Ivanke pri Dunaji si vyžiada podrobný hydrologický prieskum, zaplatiť by ho mal znečisťovateľ.

Kontrola vykonaná Slovenskou inšpekciou životného prostredia (SIŽP) ďalšiemu porušovaniu predpisov zo strany Istrochemu v Bratislave nenasvedčuje. Pre agentúru SITA to uviedol generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo.

Podľa šéfa inšpekcie kontrola vykonaná v jednej z prevádzok v areáli bratislavského Istrochemu inšpektorov nepriviedla k záverom, že by v areáli dochádzalo k ďalšiemu znečisťovaniu.

Kontrola zároveň neodhalila, že by súčasná činnosť Istrochemu podporovala šírenie kontaminácie pochádzajúcej z minulého znečistenia.

Skládka Farná

Pri posudzovaní rozsahu znečistenia na skládke v Ivanke pri Dunaji (okres Senec) bude potrebné vykonať hydrologický prieskum, ktorý odhalí prípadne priesaky nebezpečných látok zo skládky do podzemnej vody. Prieskum by mal platiť znečisťovateľ.

Pokiaľ ide o skládku Farná v Ivanke pri Dunaji, momentálne prebieha konanie o uložení povinnosti vykonať preventívne opatrenia podľa zákona o prevencii a náprave environmentálnych škôd. Predpokladaným výsledkom tohto konania bude uloženie povinnosti pôvodcovi znečistenia vykonať podrobný hydrologický prieskum. Toto konanie vedie Okresný úrad Senec,“ povedal Jenčo.

Ekotoxicita a bezpečnosť

Na skládke Farma Prudské v Moste pri Bratislave (okres Senec) boli odobraté tri vzorky kalov priamo zo skládky a jedna z kompostoviska. Cieľom SIŽP bolo zistiť zo vzoriek vlastnosti odpadu, najmä ekotoxicitu a následnú bezpečnosť.

Kým ekotoxicita predstavuje „schopnosť“ odpadu okamžite alebo oneskorene znečisťovať životné prostredie, následná bezpečnosť predstavuje odpady, ktoré vykazujú znaky nebezpečnosti a obsahu škodlivín, hoci ich v minulosti nevykazovali. Analýza jednej zo vzoriek preukázala, že na skládke sa nachádza odpad nebezpečný z hľadiska ekotoxicity.

Výsledky rozboru zvyšných troch vzoriek zo skládky síce neboli vyhodnotené ako nebezpečný odpad, obsahovali však ťažké kovy, vďaka ktorým by napríklad zemina zo skládky nemohla byť využitá v poľnohospodárskej praxi. „Cieľom odberu vzoriek a ich analýzy bolo zistiť ich nebezpečné vlastnosti a obsah škodlivín. Tento odber nebol hydrogeologickým prieskumom, a teda nesúvisel s priesakmi do podzemných vôd,“ spresnil Jenčo.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X