K výročiu vyhlásenia Bratislavy za hlavné mesto bude výstava historických fotografií

Grasalkovicov palac staraba .jpg

Tvoriť ju bude zbierka štrnástich historických fotografií s porovnaním dnešnej Bratislavy.

Pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky a 25. výročia vyhlásenia Bratislavy za hlavné mesto SR bude na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave výstava. Otvoria ju v nedeľu 1. júla o 17:00, agentúru SITA o tom informoval Maroš Plitko z Bratislavskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Tourist Board. Fotografie si ľudia môžu pozrieť do konca júla.

Výstava je zbierkou štrnástich historických fotografií s porovnaním dnešnej, o sto rokov staršej Bratislavy. Fotografie zachytávajú vybrané architektonické stavby a pamiatky v minulosti, i to, ako ich možno vidieť v Bratislave v súčasnosti. Fotografie zabezpečila Bratislavská organizácia cestovného ruchu v spolupráci s autorom fotografií Alanom Hyžom a Mestským múzeom mesta Bratislava. To poskytlo pôvodné fotografie Bratislavy zo svojich zbierok.

Jedným z najväčších spoločných československých projektov k tohtoročnej storočnici vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov, Československej republiky, je Slovensko-česká/ Česko-slovenská výstava. Pripravili ju Slovenské národné múzeum a Národní múzeum v Prahe. Mapuje dejiny spoločného štátu, života jeho obyvateľov vrátane osudových okamihov spoločných dejín.

Výstava je do 9. septembra na Bratislavskom hrade a následne sa presunie do Prahy. V metropole Českej republiky sa ňou otvorí zrekonštruovaná Historická budova Národního muzea symbolicky 28. októbra 2018, v deň 100. výročia vzniku ČSR. Okrem množstva unikátnych zbierkových predmetov a archívnych dokumentov výstava predstavuje aj spomínané zahraničné dokumenty, ktoré ako celok neboli nikdy v Česku ani na Slovensku spoločne vystavené. Viac podrobností o pripravovanej výstave k 100. výročiu ČSR možno nájsť na jej webstránke alebo aj na stránke Slovenského národného múzea.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk