Kabinet schválil rekonštrukciu SNG. Bude stáť takmer 49 miliónov eur

SNG
SITA

Vláda odobrila zvýšenie ceny a posun rekonštrukcie, modernizácie a dostavby bratislavského sídla Slovenskej národnej galérie, obnova naplánovaná na roky 2016 až 2018 bude stáť takmer 49 miliónov eur s DPH.

Rekonštrukcia bratislavského sídla Slovenskej národnej galérie (SNG) by sa mala začať ešte do konca funkčného obdobia ministra kultúry Mareka Maďariča, teda začiatkom budúceho roka. Vyplýva to z materiálu, ktorý minister kultúry predložil na včerajšie rokovanie vlády a vláda ho schválila.

Rekonštrukcia by sa mala začať riešením najakútnejších problémov, napríklad opravou premostenia, ktoré je v zlom technickom stave a zatvorili ho pred vyše 14 rokmi, 1. marca 2001. Projekt rekonštrukcie je vyčíslený na 48 718 937 eur s DPH a uskutočniť sa má počas 36 mesiacov v rokoch 2016 až 2018. Celková cena rekonštrukcie, takmer 49 miliónov eur s DPH „je výsledkom elektronickej aukcie a jej oprávnenosť potvrdil znalecký posudok“, upozorňuje v materiáli minister kultúry Marek Maďarič.

Obstarávacia cena zahŕňa päť položiek: zmluvu o dielo – stavebné práce (45,6 mil. eur s DPH), špeciálny dozor investora (649 800 eur s DPH), bezpečnostný projekt, ktorý nebol predmetom súťaže ani znaleckého posudku (1 657 254 eur s DPH), autorský dozor (369 184 eur s DPH) a záverečné revízie a projekt skutočného vyhotovenia (442 699 eur s DPH).

SNG
SITA

Predložený Návrh na schválenie obstarávacej ceny verejnej práce, investičnej akcie – Rekonštrukcia, modernizácia a dostavba areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave a predĺženie obdobia jej realizácie „bude mať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, ktorý je krytý v rámci limitov rozpočtu verejnej správy“, konštatuje sa v materiáli.

O tom, že rekonštrukcia bratislavského sídla Slovenskej národnej galérie (SNG) by sa mohla začať ešte do konca funkčného obdobia ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD) médiá informoval koncom novembra. „Slovenská národná galéria nie je ešte stratená. Nakoniec sme nešli cestou štátnej expertízy, ale súdnoznaleckého posudku, ktorý bol v týchto dňoch dokončený,“ povedal minister Maďarič. Súdnoznalecký posudok potvrdil, že náklady na rekonštrukciu SNG sú vyššie ako pôvodná obstarávacia cena (32 960 000 eur bez DPH), ktorú schválila vláda v roku 2013.

Ako sa uvádza v aktuálnom návrhu na zvýšenie ceny a predĺženie rekonštrukcie, modernizácie a dostavby areálu SNG v Bratislave, „podľa znaleckého posudku vypracovaného znalcami zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, je reálna cena rekonštrukcie SNG pri zohľadnení aktuálnej cenovej úrovne podľa platného indexu stavebných prác na úrovni 56 588 000 eur s DPH, a to vrátane odporúčanej rezervy 10% z celkovej ceny stavebného diela v súvislosti s charakterom stavby. Celková suma stavby bez rezervy predstavuje 51 443 333 s DPH.“

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk