Odpoveď na túto otázku môžete nájsť na rovnomennej výstave Petra Žalmana, architekta Danubiany – Múzea moderného umenia v Čunove, ktorá je organizovaná Univerzitnou knižnicou v Bratislave na Michalskej ulici číslo 1. Výstava bola otvorená 6. decembra pri príležitosti vydania knižky Petra Žalmana s názvom Urbanistický atlas. Skúste sa na Bratislavu pozrieť z pohľadu architekta a spýtať sa otázku, čo by sa dalo zmeniť?
Dôležité je mať stratégiu
Na začiatku môžete nájsť plány Bratislavy, aká bola kedysi a aj architektonické plány, ktoré nikdy neboli zrealizované. Výstava zahŕňa vývoj mesta v celom 20. storočí, od začiatku až po súčasnosť. Žalman porovnáva Bratislavu s inými veľkomestami a poukazuje na to, aké je dôležité mať trvalú stratégiu, ktorá bude viesť mesto logicky dopredu. Medzi príkladmi uvádza aj Prahu, ktorá sa drží svojej modernej stratégie Stratégia Praha 2050. Bratislava má neaktuálnu, nedoriešenú stratégiu Stratégia rozvoju Bratislavy rok 2008.
K problémom existujú riešenia
Výstava poukazuje na niekoľko kľúčových problémov mesta Bratislavy, ako nedostatok parkovacích miest, málo zelene, potreba cyklotrás či koordinácia jednotlivých mestských častí. Zamýšľa sa aj nad budúcnosťou dôležitých, no zatiaľ nie veľmi využitých miest s veľkým potenciálom a históriou, ako sú Kamenné námestie, trhovisko Miletičova či Námestie slobody. Výstava je otvorená od pondelka do piatka od 14. do 18. hodiny do 26. januára 2018. Vstupné je voľné.