Z kameňolomu Srdce odviezli všetky gudróny a zeminu. Lom čaká už len na zazelenanie

kameňolom Srdce, Devínska Nová Ves
SITA

Rok po začatí sanačných prác sa Devínska Nová Ves už definitívne zbavila úložiska nebezpečných gudrónov v lokalite kameňolomu Srdce, ktoré túto mestskú časť sužovali vyše 50 rokov. Podarilo sa tak zlikvidovať jednu z najväčších environmentálnych záťaží v hlavnom meste, ktorá ohrozovala zdravie i životné prostredie.

Ako dnes novinárom pri tejto príležitosti povedal minister životného prostredia Peter Žiga, náklady na odstránenie gudrónov dosiahli 12 miliónov eur, ktoré boli hradené z Operačného fondu Životné prostredie. Spolu sa podľa neho odstránilo 18-tisíc kubíkov samotných gudrónov a 14-tisíc kubíkov kontaminovanej zeminy. Celkovo sa spracovalo a zneškodnilo vyše 50-tisíc ton odpadu.

„Víťazom v tomto projekte sú obyvatelia Devínskej Novej Vsi a Bratislavy,“ konštatoval Žiga. Starosta Milan Jambor hodnotí projekt sanácie ako najväčší v modernej histórii tejto mestskej časti. „Je to naplnenie 50-ročného sna o čistejšom a zdravšom životnom prostredí,“ povedal.

Projekt Kamenné srdce bol špecifický v tom, že sanačné práce vykonávali v tesnom susedstve s obytnou zónou. Snahou preto bolo vyťažiť a odviezť gudróny v čo najkratšom čase. Samotná ťažba toxického odpadu sa robila najmä počas zimných mesiacov, keď sú gudróny v tuhom skupenstve.

Peter Sekula zo združenia Kamenné srdce, ktoré celý projekt realizovalo, informoval, že gudróny spálili v cementačných peciach, čím sa energeticky využili. Časť znečistenej zeminy odviezli na skládku nebezpečného odpadu v Zohore a ďalšiu, menej znečistená časť, biologicky degradovali a zbavili ropného znečistenia. „Priestor kameňolomu sa podarilo vyčistiť v najväčšej možnej miere. Počas celého procesu sme práce dôsledne monitorovali chemickými analýzami,“ zdôraznil Sekula.

Gudróny sú kyselinové smoly a kaly, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt pri čistení ropy. Do Devínskej Novej Vsi ich priviezli v roku 1963 v rámci likvidácie továrne Apollo. Kameňolom Srdce však podľa odborníkov nie je vhodným miestom na skládkovanie podobných látok, a to vzhľadom na blízkosť obytných domov a tiež chránenej krajinnej oblasti so štvrtým stupňom ochrany.

Prípravné práce v kameňolome sa začali koncom novembra minulého roku a v januári sa začala samotná ťažba kontaminovanej zeminy a gudrónov. Projekt sanácie sa skončil koncom októbra, nasledovalo čistenie a revitalizácia prostredia. Po zazelenaní lomu s priľahlou lúkou sa lokalita stane súčasťou prírodnej oddychovej zóny.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk