Kampaň k vysvetleniu rezidenčného parkovania nebola dostatočná, tvrdia niektorí poslanci

referendum, voľby
ilustračné: SITA

Vo vysvetľovacej kampani sa urobilo málo a preto je výsledok karloveského referenda taký, aký je, povedal poslanec miestneho zastupiteľstva v mestskej časti Bratislava-Karlova Ves Peter Lenč.

„Z odpovede na otázku o hazarde sa teším. Čo sa týka rezidenčného parkovania, tí, ktorí boli proti, vedeli o čom hlasujú, a málo bolo tých, ktorí vedeli o čom rezidenčné parkovanie je. Preto ich tak málo prišlo hlasovať. Ľudia sa ma ešte v ten deň pýtali, o čom to celé je, nerozumeli otázke a málo sa im vysvetlilo, ako by to rezidenčné parkovanie malo fungovať,“ povedal Lenč na včerajšom zasadnutí karloveského zastupiteľstva s tým, že určite sa treba s ľuďmi rozprávať a hlavne im vysvetliť, o čom rezidenčné parkovanie je.

Referendum v Karlovej Vsi nebolo úspešné. K referendovým otázkam sa vyjadrilo takmer 43 percent oprávnených voličov. Aby bolo referendum úspešne bola potrebná aspoň 50-percentná účasť. Karlova Ves v referende zisťovala, či ľudia súhlasia so zavedením rezidenčného parkovania a so zákazom prevádzkovania hazardných hier.

Kampaň k vysvetleniu rezidenčného parkovania určite nebola dostatočná aj podľa poslanca Petra Buzáša. „Aj ja som spravil veľmi málo pre to, aby sa to zlepšilo,“ spomenul a doplnil, že aj neplatné referendum považuje pre Karlovu Ves za úspešné. Súhlasí s ním aj karloveský vicestarosta Branislav Záhradník.

„Pri otázke o hazardných hrách je výsledok jednoznačný a je to pre nás jasný signál. Pri otázke parkovania hodnotíme, že je veľká skupina ľudí, ktorí sú za zachovanie súčasného stavu parkovania. Týmto nám občania prijímanie ďalších rozhodnutí neuľahčili. Pre náš ďalší postup pri riešení parkovania musíme zvoliť citlivý prístup. Akúkoľvek zmenu musíme intenzívne komunikovať s verejnosťou,“ zhrnul Záhradník s tým, že mestská časť by mala viac riešiť, prečo občania so súčasným systémom parkovania v Karlovej Vsi súhlasia a považujú ho za lepšie riešenie ako rezidenčné parkovanie. „Samozrejme, dôležité je hovoriť aj so skupinou občanov, ktorí sa na referende nezúčastnili,“ pripomenul.

Poslanec Pavol Martinický tvrdí, že dokonalý systém parkovania, s ktorým by bolo čo len deväťdesiat ľudí spokojných, neexistuje. „Nie je na to priestor ani peniaze,“ spomenul.

Podľa starostky Karlovej Vsi Dany Čahojovej referendum a účasť na ňom dosvedčili, že parkovanie je v mestskej časti veľký problém. „Je to mimoriadne komplikovaná vec, ktorá nemá jednoduché riešenie. Definitívne riešenie sa rodí veľmi ťažko. Oceňujem, že máme odvahu sa do toho púšťať a obyvateľom niečo ponúknuť. Bratislavské mestské zastupiteľstvo sa týmto zaoberá roky a nie je tu žiadny výsledok. Prosím vás, aby sme tejto problematike venovali všetky svoje sily. Výsledky referenda berieme vážne a s plnou zodpovednosťou,“ povedala pred karloveskými poslancami starostka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk