Karanténne mestečko na Zlatých pieskoch pre bezdomovcov je otvorené

2.jpg
Foto: Klient

Prvá fáza počíta s kapacitou 50 ľudí, maximálna kapacita mestečka bude 230 ľudí.

Hlavné mesto otvorilo karanténne mestečko pre ľudí bez domova. V tlačovej správe o tom informoval hovorca magistrátu Peter Bubla.

Karanténne mestečko je zriadené na Zlatých pieskoch s počiatočnou kapacitou pre 50 ľudí. Hlavným cieľom je zabezpečiť adekvátnu pomoc jednej z najohrozenejších skupín obyvateľstva, ktorá nemá možnosť domácej karantény a zároveň tak chrániť verejné zdravie Bratislavčaniek a Bratislavčanov,“ uviedol Bubla.

Ohrozená skupina

Ľudia bez domova sú podľa primátora Matúša Valla jednou z najohrozenejších skupín, v hlavnom meste je ich momentálne asi 4-tisíc.

Je to skupina obyvateľov, ktorá nemá kam ísť v prípade domácej karantény. Preto sme sa pustili do vybudovania tohto priestoru, aby sme im mohli zabezpečiť adekvátnu pomoc a zároveň tak chránili verejné zdravie ostatných obyvateľov nášho mesta,“ uviedol primátor.

3.jpg
Foto: bratislava.sk

Na projekte s hlavným mestom spolupracuje aj Ministerstvo obrany SR. „V rámci karanténneho mestečka budú 24 hodín denne k dispozícii naši zdravotníci, pričom zdravotnú starostlivosť bude poskytovať náš vojenský lekár a vyčlenili sme tiež profesionálnych vojakov, ktorí sa budú podieľať na strážení tohto mestečka,“ uviedol minister obrany Jaroslav Naď.

Odborná pomoc

Okrem odborného zdravotníckeho personálu budú ľudom bez domova v karanténnom mestečku poskytovať pomoc aj sociálni pracovníci s podporou psychiatra, čo zabezpečilo hlavné mesto.

Prvá fáza počíta s kapacitou 50 ľudí, z toho 30 miest je určených na karanténu pri podozrení a 20 miest pre prvé prípady potvrdeného ochorenia COVID-19. Maximálna kapacita bude 230 ľudí,“ spresnil Bubla a dodal, že karanténne mestečko nebude slúžiť na priamu žiadosť jednotlivca o prijatie.

2.jpg
Foto: bratislava.skFoto: Klient

Jediným spôsobom, ako bude možné sa do zariadenia dostať, je štandardizovaným postupom cez sociálne služby, akými sú nocľahárne, denné centrá a pracovníci v teréne.

Financovanie mestečka

Zriadenie karanténneho mestečka je hradené z rozpočtu hlavného mesta s podporou partnerov, ktorými sú viaceré súkromné spoločnosti, Ministerstvo obrany SR, ktoré dodalo odborný zdravotnícky personál, 250 postelí, matracov, 250 spacích vakov a 3 súpravy na odberné miesto vody, Ministerstvo vnútra SR, ktoré dodalo poľné lôžka a Bratislavská arcidiecézna charita, ktorá dodala oblečenie.

V neposlednom rade veľké ďakujem patrí mimovládnym organizáciám, ktoré ako prvé spustili preventívne opatrenia priamo v teréne, poskytovali materiálnu pomoc, ale aj potrebné informácie ľuďom bez domova a aj dnes sú to tieto organizácie, ktoré budú dochádzať do kontaktu s ľuďmi, ktorí budú pomoc karanténneho mestečka potrebovať,“ uzavrel Bubla.

4.jpg
Foto: bratislava.sk

Ďalšími opatreniami hlavného mesta v rámci prevencie nákazy u ľudí bez domova je zriadenie mestského terénneho tímu, ktorý pomáha priamo v uliciach, podpora mimovládnych organizácií venujúcich sa pomoci ľuďom bez domova, príprava ubytovacieho projektu dobrovoľnej samoizolácie pre ľudí bez domova a krízového priestoru pre nocľah ľudí bez domova v prípade zatvorenia jednej z existujúcich služieb, hygienické stanice a dezinfekcia verejných priestorov, napríklad v lokalite Kopčany alebo Pentagon.

1 1.jpg
Foto: bratislava.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk