Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kosenie karlova ves trava.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: Karlova Ves
4. apríla 2019 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Karlova Ves bude pri kosení zelene v tejto sezóne hľadať prijateľný kompromis medzi alergikmi a obyvateľmi, ktorí sú za menej časté kosenie

Úrad v Karlovej Vsi sa zaujímal o to, čo si obyvatelia myslia o režime kosenia niektorých trávnikov. Obyvatelia hornej časti Karlovej Vsi na Dlhých dieloch sa vyslovili za zmenu režimu.

Miestny úrad získal vďaka dotazníkovému prieskumu odpovede od 359 respondentov. Obyvatelia sa čoraz viac prikláňajú k udržiavaniu zelených plôch, s tendenciou ich menej radikálneho kosenia. Chceli by tak zachovať pestrejší charakter zelene v blízkosti obydlí. „Nepokosené plochy zachytávajú vlahu a počas leta mierne ochladzujú okolie. Trávnaté pásy zachytávajú prach z ovzdušia, ktorého častice spôsobujú rôzne ochorenia. Je vhodné, aby takéto plochy zelene boli umiestnené v blízkosti športovísk alebo pozdĺž ciest,“ povedala Lenka Nemcová z Referátu riadenia projektov na miestnom úrade v Karlovej Vsi.

Pokiaľ je trávnik kosený menej, má šancu zakvitnúť a okrem estetického dojmu umožní prežiť na sídlisku veľkému množstvu živočíchov, motýľom, lienkam a zároveň aj vtákom, ježkom, jaštericiam či iným živočíchom, ktoré sa živia hmyzom. Mestská časť považuje za dôležité prijímanie opatrení a to pre psychické aj fyzické zdravie obyvateľov.

Karlova Ves teraz bude hľadať kompromis skupinou ľudí, ktorá sa prikláňa k zmene režimu kosenia s tou skupinou, ktorá žiada čo najčastejšie kosenie. V skupine žiadajúcej čo najčastejšie kosenie sa nachádzajú alergici a majitelia psov, ktorí majú vo vyššej tráve sťažené podmienky pri odpratávaní psích exkrementov. Kosiť sa v Karlovej Vsi začína v závislosti od klimatických a vegetačných podmienok, spravidla začiatkom apríla.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X