Karlova Ves bude prvá mestská časť priateľská včelám, zapojte sa do projektu tiež

včela, kvet
pixabay.com

Počas sezóny 2016 vyrastie v Karlovej Vsi päť rôznorodých plôch, ktoré poskytnú opeľovačom potravu aj úkryt. Vyskúšajú si tu aj nový spôsob starostlivosti o zeleň, ktorý bude priateľský včelám.

Na dvoch základných školách, v športovom klube, v Ekocentre či na lúke pred panelákmi vzniknú rozkvitnuté nekosené plochy s priezormi na pozorovanie, permakultúrna plocha, zeleninová plocha aj bylinková špirála,“ povedala koordinátorka projektu Zuzana Dovalová zo Živice, ktorá tieto aktivity uskutočňuje v rámci projektu Mestské včely.

Mestské prostredie podľa ochranárov dnes paradoxne vyhovuje včelám viac ako vidiecke, v ktorom sa využívajú agresívne pesticídy. Tie spolu s klimatickými zmenami, industriálnym poľnohospodárstvom a pestovaním monokultúr prispeli v posledných rokoch k hromadnému úbytku včiel v Európe.

V letných mesiacoch sa obyvatelia Karlovej Vsi budú môcť zapojiť do súťaže o najkrajší balkón, pričom sadenice a semienka získajú v mesiacoch apríl až jún zadarmo na Miestnom úrade. Vznikne aj príručka manažmentu zelene priateľskej opeľovačom, podľa ktorej sa potom upraví spôsob starostlivosti o verejnú zeleň, predovšetkým kosenia a používania pesticídov. „Niektoré plochy sa budú kosiť menej často, aby stihli zakvitnúť, niektoré sa budú kosiť na väčšiu výšku,“ hovorí autorka príručky Zuzana Hudeková, podľa ktorej cieľom je ponechať opeľovačom dostatok potravy aj úkrytov na život a rozmnožovanie.

Do aktivít sa zapojila aj Prírodovedecká fakulta UK, ktorá so študentmi v spolupráci s Botanickou záhradou vytvára na svojej budove strešnú záhradu plnú kvetov pre opeľovače a testuje kvalitu mestského medu. V projekte Živica nezabudla ani na mladších žiakov a škôlkárov, ktorých od apríla privíta v rámci výučbového programu Poďte s nami do úľa na včelnici vo Vodárenskej záhrade v Bratislave.

Mestské prostredie poskytuje včelám dostatočnú biodiverzitu kvitnúcich rastlín. Ľudia v ňom pestujú kvety v parkoch, vo dvoroch, na balkónoch, je tam mnoho druhov okrasných stromov a kríkov, výhodou mesta je menšia veternosť a vyššie teploty. A keďže sa tu nájdu mnohé exotické druhy, môže byť med chuťovo iný ako ten z vidieka. „Výskumy ukázali, že včely do svojich plástov nič zlé nezaviečkujú a mestský med je rovnako zdravý ako ten z vidieka,“ píše na svojej stránke Živica.

Mestskí včelári v zahraničí už roky chovajú včely na strechách, dvoroch, balkónoch, či v mestských parkoch a záhradách. Úle Živice boli umiestnené v lete 2014 aj na streche Starej tržnice a v záhrade Vodárenského múzea v Bratislave a na Národnom lesníckom centre vo Zvolene. Mestské včelnice sa vďaka projektu Adoptuj si včelu nachádzajú od minulého roku v Lučenci, Kežmarku, Žiline a Považskej Bystrici.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk