Karlova Ves chce chrániť územie Karloveskej zátoky pred ďalšou výstavbou

karlova ves, zatoka
Foto: ilustračné, SITA

Starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová sa obrátila listom na ministra dopravy, aby preskúmal rozhodnutie svojho rezortu vo veci stavebnej uzávery.

BRATISLAVA 18. júla – Bratislavská mestská časť Karlova Ves chce chrániť Karloveskú zátoku pred ďalšou výstavbou. Na utorňajšom brífingu to novinárom povedala starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová s tým, že sa listom obrátila na ministra dopravy a výstavby SR Árpáda Érseka, aby preskúmal rozhodnutie svojho rezortu vo veci stavebnej uzávery v Karloveskej zátoke. Dodala, že mestská časť na túto oblasť už dvakrát vyhlásila stavebnú uzáveru, Okresný úrad Bratislava však s týmto opatrením nesúhlasil a obe stavebné uzávery zrušil.

“Proti postupu okresného úradu podala krajská prokuratúra protest, ale ministerstvo dopravy protestu nevyhovelo, a tak o rozklade prokuratúry, ako aj mestskej časti rozhodne minister dopravy,“ uviedla ďalej Čahojová. Samospráva chce podľa nej túto lokalitu chrániť a predísť škodám, ktoré by mohla spôsobiť neregulovaná výstavba. “Stavebná uzávera je dočasná ochrana pred developerskou činnosťou až do schválenia nového územného plánu zóny,“ uzavrela Dana Čahojová.

Podľa ochranára a karloveského miestneho poslanca Jaromíra Šíbla predstavuje územie Karloveskej zátoky oblasť nielen na rekreáciu, ale aj na ochranu prírody. “V zátoke sa dodnes zachovali prirodzené brehy so štrkovými plážami a lužnými lesmi, ktoré predstavujú významné biotopy pre mnohé vzácne druhy živočíchov, napríklad volavky, kormorány či bobry,“ povedal Šíbl.

Karloveská zátoka sa nachádza na území mestskej časti Bratislava – Karlova Ves a pôvodný vlastník týchto pozemkov, gróf Lanfranconi, ich daroval mestu Bratislava na účely športu a rekreácie. Karloveské rameno je súčasťou územia európskeho významu Bratislavské luhy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk