Karlova Ves má ekologickú škôlku, obnovou sa znížila jej uhlíková stopa aj spotreba energie

Karlova ves materska skola obnova 3.jpg
Foto: Karlova Ves

Vďaka hĺbkovej obnove sa zníži uhlíková stopa budovy o 54 percent a spotreba energie o 62 percent.

Materská škola (MŠ) na Kolískovej ulici v Karlovej Vsi s najväčšou spotrebou energií sa vďaka rekonštrukcii zmenila na ekologickú. Ako informuje hovorca mestskej časti Branislav Heldes, vďaka hĺbkovej obnove sa zníži uhlíková stopa budovy o 54 percent a spotreba energie o 62 percent.

MŠ Kolískova je jednou z najväčších škôlok a je veľmi dôležitou pre poskytovanie kvalitnej predškolskej starostlivosti pre deti z Dlhých dielov. Preto bola vybraná do programu hĺbkovej obnovy,“ uviedol zástupca starostky Karlovej Vsi Branislav Záhradník.

Hĺbková obnova škôlky

Hĺbková obnova škôlky bola podporená z nórskych grantov, spolufinancovaná zo štátneho rozpočtu prostredníctvom Ministerstva životného prostredia SR v rámci projektu MITADAPT, programu európskej komisie LIFE v rámci projektu DELIVER a z vlastných zdrojov mestskej časti.

Karlova ves materska skola obnova 2.jpg
Foto: Karlova Ves

V škôlke pribudlo množstvo zelene, vegetačné steny, jazierka v átriu aj podzemná nádrž na zachytávanie zrážkovej vody, ktorú budú využívať aj na splachovanie toaliet a polievanie.

Kvalita vzduchu

Pribudli tiež vonkajšie tieniace žalúzie, solárne panely pre úsporu energií či vetranie pomocou rekuperácie. „Vďaka rekuperácii vzduchu zabezpečujú kvalitu vnútorného prostredia. Zároveň sa pri vetraní spätne získava teplo,“ priblížila samospráva.

Okrem toho sa takto bráni prenikaniu prachu a peľu do vnútorných priestorov a vzniku nadmernej vlhkosti, teda aj rozmnožovaniu hubových a plesňových organizmov. „Výrazne sa tým zlepší prostredie pre pobyt aj spánok malých alergikov,“ doplnila mestská časť.

Ekologické riešenia

Dažďová voda zo strechy neodteká zbytočne do kanalizácie, ale uchovávajú ju v nádrži, odkiaľ ju čerpadlom distribuujú na sanitárne účely pre potreby splachovania a na zavlažovanie vysadenej zelene v átriách.

Karlova ves materska skola obnova 3.jpg
Foto: Karlova Ves

V rámci opatrení na znižovanie prehrievania prostredia a zachovanie živočíšnej a rastlinnej rozmanitosti sú v dolnej časti areálu škôlky vytýčené aj menšie plochy s obmedzeným režimom kosenia. „Zabezpečia dostatok kvitnúcich a medonosných rastlín pre opeľovače,“ vysvetlila samospráva.

S obnovou MŠ začali v decembri 2020. „Podlahy v triedach, spálňach, chodbách a na schodiskách boli vymenené za nové z PVC. V triedach, spálňach a v jedálni boli vymenené dosluhujúce podhľady za nové stropné kazety s novými LED svietidlami. Vstupy do budovy, vyrovnávacie schodíky a terasy boli obložené novou dlažbou,“ uzatvára vedúci referátu investícií Karlovej Vsi Allan Bánik.

Karlova ves materska skola obnova 1.jpg
Foto: Karlova Ves

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk