Karlova Ves pokračuje v hĺbkovej zelenej obnove Základnej školy A. Dubčeka

Zs alexandra dubceka maps.google.sk_.jpg
Foto: ilustračné, maps.google.sk

Školu plánujú obnoviť do polovice budúceho roka, s dôrazom na dopady klimatickej zmeny a podporu biodiverzity.

Hĺbková zelená obnova Základnej školy (ZŠ) A. Dubčeka na Majerníkovej ulici v Karlovej Vsi vstupuje do hlavnej fázy.

Ako informuje hovorca mestskej časti Branislav Heldes, Karlova Ves plánuje školu obnoviť do polovice budúceho roka, s dôrazom na dopady klimatickej zmeny a podporu biodiverzity.

Obnova je rozdelená na etapy, prvá časť prác sa začala rekonštrukciou strechy školy a časti výmenníkovej stanice, kde vybudujeme miestnosť so samostatným vchodom pre Komunitné centrum pre klímu a biodiverzitu,“ informovala vedúca referátu riadenia projektov Lenka Nemcová.

Zateplenie a obnova

Komplexný projekt rieši obnovu veľkej školskej budovy za účelom výrazného zníženia jej energetickej náročnosti a splnenia aktuálne požadovaných tepelno-technických parametrov obnovovaných verejných budov. Momentálne v škole dokončujú zateplenie strechy.

Začalo sa už aj so zatepľovaním obvodových stien a počas jari tam nainštalujú fotovoltaické a solárne panely, ktoré budú slúžiť ako malý zdroj elektrickej energie,“ skonštatoval hovorca s tým, že solárna energia zníži spotrebu klasickej energie na ohrev teplej vody.

Vďaka nej budú zohrievať aj vodu v susednej školskej plavárni, ktorú rovnako vybudovala Karlova Ves. Zrážkovú vodu zachytia do nádrží a využijú na splachovanie a závlahu školskej zelene,“ doplnil Heldes.

Biodiverzita aj estetika

Na dvoch fasádach vysadia popínavú zeleň, ktorá zlepší klimatické, estetické a biodiverzitné prostredie. Pred budovou školy sú umiestnené dve betónové nádoby, do ktorých vysadia trvalky s lankovým systémom pre popínavú zeleň.

Ďalšiu zeleň umiestnia do vnútorných átrií, odkiaľ budú do tried nasávať čistejší a chladenejší vzduch aj vďaka vybudovanému vodnému prvku,“ ozrejmil hovorca.

Na okná južnej fasády nainštalujú vonkajšie elektrické žalúzie. V rámci podpory lokálnej biodiverzity umiestnia na fasádu hniezdne búdky pre dážďovníka tmavého, netopiere a belorítky.

Eko-centrum

Mimoriadnu pozornosť sme venovali riešeniu vetrania učební, kancelárií, zborovne a telocviční. Vetranie je navrhnuté s pomocou rekuperačných jednotiek energie,“ priblížila Jolana Kodhajová z referátu riadenia projektov.

Veľkú pozornosť budú venovať záhradnej architektúre, najmä vo vnútorných átriách školy. Tie budú slúžiť ako edukačné priestory pre žiakov či návštevníkov eko-centra.

Náklady na uvedené práce budú čiastočne kryté z finančných zdrojov Nórskych grantov a spolufinancovania zo štátneho rozpočtu prostredníctvom Ministerstva životného prostredia SR v rámci projektu MITADAPT, z Európskej únie z programu LIFE v rámci projektu DELIVER a z vlastných zdrojov mestskej časti,“ dodal hovorca.

Komunitné centrum

Súbežne s aktuálnymi prácami budujú aj komunitné centrum pre karloveské školy a lokálnu komunitu ako priestor na stretávanie sa a vzdelávanie v environmentálnej oblasti, so zameraním na problematiku klimatickej zmeny.

Bude zároveň slúžiť pre verejnosť ako poradenské a vzdelávacie centrum pri uskutočňovaní obnovy obytných a verejných budov a verejných priestorov.

Poslúži aj odbornej komunite a samospráve ako priestor pre odborné workshopy a prednášky na zdieľanie vedomostí a skúseností v tejto oblasti,“ uzavrel Heldes.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk