Bratislavská mestská časť Karlova Ves zverejnila prostredníctvom svojej webovej stránky oznam o netopieroch a dážďovníkoch, ako uvádza táto mestská časť, ich prítomnosť na sídliskách má svoj význam.
Ak plánujete zatepľovať bytový dom, no zároveň chcete poskytnúť útočisko pre zákonom chránené živočíchy, ku ktorým patria napríklad netopiere či dážďovníky, Karlova Ves občanom pripomína, že správcovia budov môžu mestskú časť požiadať o finančný príspevok. Konkrétne ide o príspevok na nákup a inštaláciu špeciálnych búdok pre práve spomínané netopiere a dážďovníky. „Prostriedky môžu použiť aj na realizáciu iných technických opatrení na podporu ich hniezdenia na budovách, ktoré majú vo svojej správe,“ píše sa na webe Karlovej Vsi.
Podľa ďalších informácií, ktoré táto mestská časť poskytla, Karlova Ves od roku 2015 do 2018 podporila prostredníctvom tohto príspevku doposiaľ 14 žiadostí. Tie zaslali spoločenstvá vlastníkov alebo správcov budov, pričom celková poskytnutá suma je doteraz vyčíslená na 17.350 eur.
„Karlova Ves je tak dobrým príkladom pre ostatné samosprávy v otázkach podpory občianskych iniciatív na budovanie drobnej infraštruktúry s cieľom ochrany prírody a zachovanie biodiverzity,“ dopĺňa mestská časť na svojej webovej stránke.
Ako ďalej uviedla Karlova Ves, dážďovníky patria na celom Slovensku, no aj v Bratislave k jedným z najviac ohrozených druhov spomedzi sťahovavých vtákov. „Na svojich zimoviskách v tropickej Afrike, ako aj cestou tam a späť, musia prekonať najrôznejšie nebezpečenstvá. Prekvapivo však najväčšie nebezpečenstvo im hrozí tu, u nás, a to na miestach, kde by sa mali cítiť ako doma,“ vysvetľuje Karlova Ves.
Sú to práve dážďovníky ako aj niektoré druhy netopierov, ktoré v dôsledku zániku svojich prirodzených biotopov už dávnejšie začali hniezdiť na panelových domoch či výškových budovách. Nakoľko sa mnohokrát správajú nenápadne, obyvatelia o nich často nevedia. „Problémy nastávajú až pri zatepľovaní budov. Pri zatepľovaní bytových domov dochádzalo najmä v minulosti k zbytočnému úhynu týchto vzácnych živočíchov, ktoré sa často ukrývajú a hniezdia v štrbinách, škárach a vetracích otvoroch panelákov,“ spresňuje Karlova Ves.
Ako dodáva mestská časť, tieto živočíchy sú pre človeka mimoriadne užitočné, nakoľko sa živia výhradne hmyzom a navyše pomerne efektívne likvidujú komáre. „Dážďovníky lietajúce medzi domami môžu uloviť za deň až niekoľko tisíc komárov, ktorými sa živia a kŕmia svoje mláďatá. V noci ich pri tejto činnosti zase vystriedajú netopiere. Jeden netopier je schopný za noc skonzumovať až 3000 komárov,“ píše sa na webe Karlovej Vsi.
Podľa ďalších informácií, ktoré dodáva táto mestská časť, v porovnaní s jednorazovými chemickými postrekmi je takáto biologická ochrana výrazne lacnejšia, dlhodobá, a najmä bez vedľajších zdravotných rizík.