Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sucho pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
19. júna 2018 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skkarlovaves.sk, © BratislavaDen.sk Diskusia()

Karlova Ves spúšťa veľký projekt na zmiernenie dopadov zmeny klímy

Rekonštrukcie budov v správe mestskej časti, riešenia na zachytávanie zrážkovej vody i zmiernenie letných horúčav sú súčasťou projektu, ktorým chce mestská časť Karlova Ves zmierniť dopady klimatickej zmeny. Patria tam aj obnova verejných priestranstiev a obnova panelových domov.

Základnú školu Alexandra Dubčeka na Dlhých dieloch samospráva zrekonštruuje, zmeniť by sa mali na budovy s takmer nulovou spotrebou energie. Znamená to, že čo vyprodukujú cez obnoviteľné zdroje, to si spotrebujú. Počítajú tiež so zachytávaním a využívaním zrážkovej vody. Obnova školy má zlepšiť podmienky výučby, ako je optimálna teplota v triedach, dostatočné a zároveň úsporné vetranie či osvetlenie. Prispieť to má tiež k znižovaniu chorobnosti detí.

Cieľom projektu s názvom Deliver: Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy je zvyšovať odolnosť sídlisk aj znížiť hodnotu uhlíkovej stopy v Karlovej Vsi. Sídliská totiž patria medzi najzraniteľnejšie miesta pre nedostatok zelene. V súčasnosti je totiž uhlíková stopa v tejto mestskej časti 4,35 ton/rok. Vzorom pri jej znížení sú mestá, ktoré si už stanovili nulovú uhlíkovú stopu. Zmeny klímy zmierni aj vysadenie drevín, vytváranie zelených striech, budovanie úkrytov pre drobné živočíchy, ochrana dažďovníkov i podpora opeľovačov.

Projekt naplánovali na päť rokov, od júna tohto roka do júna 2023. Na projekt získala Karlova Ves z finančného nástroja pre životné prostredie LIFE Európskej komisie financie vo výške 1 467 913 eur. Do projektu prispeje čiastkou 78 607 eur z vlastných zdrojov. V rámci projektu naplánovali otvorenie Komunitného vzdelávacieho centra pre klímu a biodiverzitu. Deti a dospelí sa budú môcť dozvedieť viac o témach spojených s ochranou klímy a dôležitosti zachovania rozmanitosti živočíšnych a rastlinných druhov. Mestská časť sa do projektu pustila pre výkyvy počasia. Sídliská sa v lete menia na rozhorúčenú púšť, inokedy zas prídu silné veterné smršte alebo prívaly dažďa.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X