Karloveskí miestni poslanci budú na utorkovom zasadnutí zastupiteľstva rokovať o návrhu Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) hlavného mesta SR Bratislavy o miestnom poplatku za rozvoj. Bratislavská mestská časť Karlova Ves navrhuje schváliť uznesenie, v ktorom nesúhlasí s mestským návrhom VZN o miestnom poplatku za rozvoj.
Uvádza sa to v materiáli na zasadnutie karloveského zastupiteľstva, ktoré sa začína v utorok 18. októbra o 17. hodine na miestnom úrade na Námestí sv. Františka 8 v Karlovej Vsi. Od 1. novembra tohto roka bude na Slovensku platiť zákon o miestnom poplatku za rozvoj. Platiť ho bude fyzická alebo právnická osoba, ktorej ako stavebníkovi vydali stavebné povolenie. Vo všeobecne záväznom nariadení magistrát navrhuje sadzbu poplatku na 35 eur na každý štvorcový meter stavby. V návrhu je tiež informácia, že správu poplatku za rozvoj vykonáva magistrát ako jeho správca.
„Nesúhlasné stanovisko k návrhu predloženého nariadenia sa navrhuje preto, že správu poplatku za rozvoj má vykonávať iba hlavné mesto, s čím mestská časť neodporúča súhlasiť aj pre iniciatívu starostov mestských častí Bratislavy, ktorí navrhujú poplatok za rozvoj prerozdeliť,“ pripomína mestská časť. VZN by malo byť platné od 1. januára budúceho roka, schváliť ho musí bratislavské mestské zastupiteľstvo.
V dôvodovej správe mestská časť spomína, že návrh VZN hlavného mesta SR Bratislavy o miestnom poplatku za rozvoj jej doručili 11. októbra. Podstatou návrhu je určiť sadzby poplatku za rozvoj, ktorý vyplýva z uplatnenia zákona NR SR. Pre termín doručenia návrhu všeobecne záväzného nariadenia ho podľa karloveskej samosprávy nebolo možné zaradiť na rokovanie odborných komisií miestneho zastupiteľstva. Karlova Ves podotýka, že v záujme predloženia stanoviska mestskej časti na rokovanie mestského zastupiteľstva v lehote je návrh predkladaný priamo na rokovanie miestneho zastupiteľstva.
Ak je stanovisko miestneho zastupiteľstva alebo starostu dotknutej mestskej časti k VZN rozdielne od navrhovaného uznesenia mestského zastupiteľstva, na prijatie uznesenia mestského zastupiteľstva v tejto veci je nutný súhlas trojpätinovej väčšiny prítomných poslancov bratislavského mestského zastupiteľstva.