AKTUALIZOVANÉ: Koniec výrubu topoľov v Devínskej Novej Vsi, potvrdil to nový starosta Dárius Krajčír

Výrub topoľov Devínska Nová Ves
Foto: Daniela Mičianová, Google maps, Youtube

Prednedávnom sme informovali o plánovanom výrube topoľov v Devínskej Novej Vsi v novembri a decembri, s ktorým nesúhlasila verejnosť. Na stretnutí občanov s novozvolenými predstaviteľmi obce v stredu 28.11. nový starosta prisľúbil zastavenie výrubu.

Posledná aktualizácia prebehla o 16.30 hod.

Zničenie zelene, zničenie niečoho, čo tu rastie viac ako niekoľko desiatok rokov či nezmyselné riešenie daného problému. Tieto a podobné argumenty zastávali obyvatelia Devínskej Novej Vsi vo veci výrubu starých topoľov. Webová stránka mestského úradu Devínska Nová Ves informovala o výrube topoľov na konci novembra. S výrubom sa začalo pred niekoľkými dňami.

Nespokojná obyvateľka prišla s petíciou

Nespokojnosť obyvateľov sa prejavila napríklad vo vytvorení online petície. Vytvorila ju obyvateľka Devínskej Novej Vsi, Daniela Mičianová, ktorá býva v mestskej časti približne 30 rokov. Petícia žiadala pozastavenie výrubu topoľov. „Program starostlivosti o stromy v DNV nedostatočne zohľadňuje ich rekreačný význam a ekologickú hodnotu,“  písalo sa v petícii.

Výrub stromov Devínska Nová Ves
Vyrúbané topole v Devínskej Novej Vsi. Foto: Daniela Mičianová

Daniela Mičianová tvrdila, že myšlienka vytvoriť petíciu mala 2 spúšťacie momenty: „Jedným zo spúšťacích momentov bol aj váš článok a diskusia s ostatnými obyvateľmi Devínskej Novej Vsi a neustále neutíchajúci tok správ o neprávom vyrúbaných stromoch.“  Domáca obyvateľka dúfala, že v mestskej časti sa nájde dostatok ľudí, aby spoločnými silami zabránili výrubu zdravých stromov. Na druhú stranu Daniela Mičianová počítala aj s možnosťou, že petícia, ktorú spustila, kauzou výrazne nepohne: „Keď už na nič iné, tak tá petícia poukáže aspoň na to, koľkí sme naozaj v Devínskej Novej Vsi týmto faktom znepokojení,“  vyjadrila sa.

Výrub stromov Devínska Nová Ves
Vyrúbané topole v Devínskej Novej Vsi. Foto: Daniela Mičianová

Nový starosta prisľúbil pozastavenie výrubu

Na stretnutí občanov s novozvolenými predstaviteľmi mestskej časti Devínska Nová Ves v stredu 28.11., ktoré sa konalo v Istracentre, sa riešila i aktuálna kauza ohľadom výrubu topoľov. Podarilo sa nám spojiť s novozvoleným starostom mestskej časti Dáriusom Krajčírom i poslancom mestskej časti Rastislavom Tešovičom. Opísali nám, o čom sa na stretnutí diskutovalo a ako bude kauza pokračovať.

Na úvod ozrejmili, že o výrube topoľov rozhodol už bývalý starosta Milan Jambor a v dôsledku toho, že nové zastupiteľstvo sa ujalo funkcie iba v utorok 27.11., mali doteraz v kauze zviazané ruky. Rastislav Tešovič informoval, že s výrubom nesúhlasila nielen verejnosť, ale i viacero poslancov: „Viacerí sme apelovali na pána Krajčíra za záchranu stromov a on vyjadroval obdobný názor. Hneď na druhý deň na stretnutí s občanmi 28.11. oznámil, že ako prvé opatrenie vo funkcii nariadil zastavenie plošného výrubu.“  Správu o pozastavení výrubu potvrdil aj aktuálny starosta Dárius Krajčír a dodal, že vo štvrtok 29.11. budú vyrúbané posledné 3 topole: „Včera som na stretnutí občanov informoval, že súčasný hromadný výrub pozastavím okrem posledných troch kusov topoľov na ulici Ivana Bukovčana, ktoré sú vo veľmi kritickom stave.“  Rastislav Tešovič ozrejmil, že posledné stromy bolo nutné vyrúbať i z toho dôvodu, že ohrozovali majetok a životy obyvateľov.

„Následne pristúpime ku kontrole už vytypovaných drevín určených na výrub, počkám na posúdenie odborníkmi a v prípade nutnosti pokračovania výrubu budeme samozrejme riešiť vhodnú náhradnú výsadbu,“  dodal na záver novozvolený starosta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk