Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
kaverna, Kamzík, Nové Mesto
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
youtube.com
9. júla 2015 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015

Kavernu na Kamzíku otvárajú pre verejnosť každú sobotu

Revitalizácia veliteľskej delostreleckej kaverny z 1. svetovej vojny na Kamzíku je jedným z projektov, ktoré uspeli v rámci projektu participatívneho rozpočtu v Novom Meste.

Ľudia si kavernu môžu pozrieť od 9. do 15. hodiny. Záujemcovia si však môžu dohodnúť vstup aj mimo tohto času. Okrem kaverny návštevníci uvidia aj výstavu dobových vojenských artefaktov z 1. svetovej vojny. Vystavili aj mapu opevnenia Bratislavy z tohto obdobia a tabule s dobovými fotografiami.

Všetkým turistom podajú odborný výklad členovia občianskeho združenia, ktoré revitalizáciu zastrešovalo. Prehliadka trvá približne dvadsať minúť. Vstup do kaverny je voľný, návštevníci však môžu prispieť dobrovoľnou sumou.

Hlavné práce na kaverne sa začali v polovici marca a trvali do začiatku júla. Predtým bol vstup do bunkra takmer nemožný, vnútro bolo poškodené a znečistené.

„Ešte stále nás čakajú práce na spevňovaní svahov pri vchodoch a dočisťovanie grafitov,“ informoval novomestský poslanec Martin Vlačiky s tým, že najťažšie boli výkopové práce, ktoré z veľkej časti urobil bager.

Neľahké bolo aj osadzovanie zamrežovaných dverí do troch vchodov a osadenie kovových schodov medzi dvoma poschodiami kaverny, ktoré ľuďom uľahčia pohyb.

Obnovu kaverny zastrešovalo Občianske združenie Bunkre, ktoré už jednu podobnú, ale menšiu, sprístupnilo v Dúbravke.

„Z Participatívneho rozpočtu Nového Mesta sme získali 4 986 eur, 2 000 eur je od dobrovoľných darcov,“ zhrnul Vlačiky.

„O histórii tohto konkrétneho bunkra nevieme nič. Postavili ho v rokoch 1914 – 1915. V boji ho nikdy nevyužili a po vojne ho zasypali,“ doplnil predkladateľ projektu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X