Kavernu na Kamzíku otvárajú pre verejnosť každú sobotu

kaverna, Kamzík, Nové Mesto
youtube.com

Revitalizácia veliteľskej delostreleckej kaverny z 1. svetovej vojny na Kamzíku je jedným z projektov, ktoré uspeli v rámci projektu participatívneho rozpočtu v Novom Meste.

Ľudia si kavernu môžu pozrieť od 9. do 15. hodiny. Záujemcovia si však môžu dohodnúť vstup aj mimo tohto času. Okrem kaverny návštevníci uvidia aj výstavu dobových vojenských artefaktov z 1. svetovej vojny. Vystavili aj mapu opevnenia Bratislavy z tohto obdobia a tabule s dobovými fotografiami.

Všetkým turistom podajú odborný výklad členovia občianskeho združenia, ktoré revitalizáciu zastrešovalo. Prehliadka trvá približne dvadsať minúť. Vstup do kaverny je voľný, návštevníci však môžu prispieť dobrovoľnou sumou.

Hlavné práce na kaverne sa začali v polovici marca a trvali do začiatku júla. Predtým bol vstup do bunkra takmer nemožný, vnútro bolo poškodené a znečistené.

„Ešte stále nás čakajú práce na spevňovaní svahov pri vchodoch a dočisťovanie grafitov,“ informoval novomestský poslanec Martin Vlačiky s tým, že najťažšie boli výkopové práce, ktoré z veľkej časti urobil bager.

Neľahké bolo aj osadzovanie zamrežovaných dverí do troch vchodov a osadenie kovových schodov medzi dvoma poschodiami kaverny, ktoré ľuďom uľahčia pohyb.

Obnovu kaverny zastrešovalo Občianske združenie Bunkre, ktoré už jednu podobnú, ale menšiu, sprístupnilo v Dúbravke.

„Z Participatívneho rozpočtu Nového Mesta sme získali 4 986 eur, 2 000 eur je od dobrovoľných darcov,“ zhrnul Vlačiky.

„O histórii tohto konkrétneho bunkra nevieme nič. Postavili ho v rokoch 1914 – 1915. V boji ho nikdy nevyužili a po vojne ho zasypali,“ doplnil predkladateľ projektu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk