Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Astoria staraba.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.facebook.com
15. júla 2018 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skbratislava.sk, © BratislavaDen.sk Diskusia()

Kaviareň Astória by mala byť podľa primátora národnou kultúrnu pamiatkou

Hlavné mesto na podnet primátora Iva Nesrovnala požiadalo Pamiatkový úrad SR o vyhlásenie bývalej kaviarne Astória na Suchom mýte, v blízkosti Hodžovho námestia, za národnú kultúrnu pamiatku (NKP). Pamiatkový úrad SR už začal vo veci konať.

Podľa primátora ide o historickú budovu, ktorá svojím umiestnením vhodne dotvára charakter lokality situovanej v samom historickom centre Bratislavy. „Previazanosť danej stavby s okolím vykazuje dôležité historické a spoločenské hodnoty, ktoré sa snaží hlavné mesto chrániť pre ďalšie generácie a zabrániť tak úplnej strate kultúrnej pamäte a identity mesta Bratislavy,“ povedal Nesrovnal.

Cieľom žiadosti je tak zachovať a chrániť tento objekt, ktorý je súčasťou bohatého historického stavebného fondu Bratislavy. Budova je aktuálne v ochrannom režime.

Významný podnik

Astória má podľa mesta niekoľko významov z pohľadu historického, stavebného, architektonického až po kultúrno-spoločenský. Kaviareň Astória bola v období prvej Československej republiky všeobecne známym bratislavským fenoménom. Okrem klasických kaviarenských služieb poskytovala aj nadštandardné akcie, medzi ktorými vynikala živá hudobná cigánska produkcia. Bola „útočiskom“ mnohých známych kultúrnych osobností z oblasti politiky, hudby, literatúry a výtvarného umenia. V roku 1926 sa tu uskutočnil prvý priamy rozhlasový prenos na území Bratislavy. Kaviareň bola v období prvej republiky významným bodom na kultúrno-spoločenskej mape mesta.

Aj druhá funkcia objektu – sídlo divadla Astorka – bola zo spoločenského hľadiska veľmi výrazná a bola prínosom pre kultúrny a umelecký život mesta. Objekt by si preto podľa mesta mal zachovať, vzhľadom na svoju minulosť a polohu v centre mesta, naďalej kultúrno-spoločenskú funkciu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X