Zisťovali sme, kde sa môžu ľudia ukryť v prípade toho najhoršieho. V článku nájdete odpovede niektorých mestských častí na otázky ohľadom funkčných CO krytov.
Premiér Eduard Heger aj prezidentka Zuzana Čaputová Slovákov ubezpečili, že nebezpečenstvo v súvislosti s vojnou na Ukrajine zatiaľ nehrozí. Ľudia si v týchto dňoch začali vo veľkom vybavovať aj pasy, záujem je najmä o tie detské.
Mnohých zaujíma, kde v Bratislave možno nájsť CO kryty, ktoré by slúžili ako ochrana v prípade nebezpečenstva. Kým Staré Mesto má na svojom území až 62 CO krytov, iné mestské časti nemajú ani jeden.
Ako doplnilo Ministerstvo vnútra SR, na Slovensku sa nachádza 1500 odolných a plynotesných úkrytov, z toho je približne jedna štvrtina v Bratislave.
CO kryty v správe bratislavského magistrátu
O vyjadrenie k funkčným CO krytom v správe bratislavského magistrátu sme požiadali mesto, odpoveď sme do konca uzávierky nedostali.
CO kryty v Starom Meste
V Starom Meste boli postavené CO kryty v období studenej vojny v 50. a 60. rokoch, štát zveril do správy mestskej časti 62 z nich. Ďalších 6 krytov je v staromestských školách a 60 v správe súkromných objektov.
Ako podotkol hovorca Matej Števove, krytom sa 30 rokov nevenovala pozornosť a mnohé sú v zlom stave. Úradu starostky Aufrichtovej sa podarilo obnoviť 6 krytov.
Na území Starého Mesta funguje taktiež 28 sirén, ktoré v prípade ohrozenia varujú ľudí pred nebezpečenstvom. „Sirény sú nového typu a okrem zvukového upozornenia vedia vysielať aj hovorené slovo a teda vedia dať obyvateľom aj konkrétne inštrukcie. Sirény sú vo vlastníctve štátu,“ doplnil Števove.
CO kryty v Petržalke
Mestská časť na webe uviedla, že na jej území sa nenachádzajú verejné odolné a plynotesné CO kryty. Obyvatelia by sa však v prípade vojny mohli skryť do jednoduchých úkrytov budovaných svojpomocne, ktorých je 24.
„Ide o podzemné priestory (garáže, pivnice, suterény), ktoré sú súčasťou rôznych budov. Tieto priestory sa v prípade potreby dokážu v priebehu pár hodín premeniť na kryty pre ľudí,“ opísala hovorkyňa Mária Halašková.
CO kryty v Novom Meste
Obyvateľom mestskej časti sú taktiež k dispozícii CO kryty. Hovorca Ján Borčin informoval, že na území ich je 35 a sú v správe Nového Mesta.
Tieto kryty sú každý mesiac kontrolované zamestnancami, ktorí dohliadajú na elektrinu a funkčnosť filtračno-ventilačného zariadenia. Ďalšie kryty majú v správe bytové družstvá, podniky či organizácie.
CO kryty v Ružinove
O vyjadrenie k funkčným ružinovským CO krytom sme požiadali mestskú časť, odpoveď sme do konca uzávierky nedostali.
Ako informoval Denník N, v Ružinove sa nachádza 57 CO krytov. Štvrtina úkrytov z celého Slovenska sa nachádza práve v Bratislave. Jeden z ružinovských krytov sa nachádza pod obytným blokom na Miletičovej ulici, poskytol by ochranu pre 150 ľudí.
CO kryty v Dúbravke
Mestská časť zdôraznila, že nemá potrebu zverejňovať zoznam CO krytov. „Starostovia mestských častí mali spoločné stretnutie, dohodli sa, že v najbližších dňoch (týždňoch) nebudú prispievať k panike informovaním o príprave CO krytov či iných opatreniach, na ktoré aktuálne nie je dôvod upozorňovať,“ uviedla hovorkyňa Lucia Marcinatová.
CO kryty vo Vrakuni
Obyvatelia tejto mestskej časti sa nebudú môcť skryť do žiadneho CO krytu, pretože vo Vrakuni žiadny nie je. „Podľa našich informácií v Ružinove sú CO kryty s kapacitou okolo 180-tisíc obyvateľov, kde sa rátalo aj s obyvateľmi z inej mestskej časti ako Vrakuňa,“ doplnila hovorkyňa Simona Ivanková.
CO kryty v Záhorskej Bystrici
Mestská časť konzultovala podľa hovorkyne Miroslavy Ryškovej informácie o CO krytoch s odborníkmi minulý týždeň. V Záhorskej Bystrici sa nachádza 1 kryt, nájdete ho pod telocvičňou bývalého SOU energetického (bývalý Elektrovod) na Holom vrchu.
V súčasnosti je tento objekt vyradený z evidencie krytov. Nemá revízne správy a nespĺňa nároky na evakuáciu obyvateľov. Náhradou za kryt by boli priestory podzemných garáží a pivnice rodinných domov.
CO kryty v Devínskej Novej Vsi
Mestská časť odporúča obyvateľom, aby v prípade mimoriadnej situácie využili pre okamžitú ochranu suterénne priestory budov, v ktorých sa budú nachádzať.
Poplach budú oznamovať podľa hovorkyne Jany Martanovičovej sirény. Ďalšie informácie v súvislosti s CO krytmi v Devínskej Novej Vsi sme nedostali.
„Plán civilnej ochrany záleží od charakteru mimoriadnej situácie, na každý typ mimoriadnej situácie sú samostatné plány a postupy,“ uzavrela hovorkyňa.
CO kryty v Karlovej Vsi
Podľa hovorcu Branislava Heldesa sú CO kryty na území mestskej časti, no sú v správe okresného úradu. „Situácia na Ukrajine je vážna, ale Slovenská republika nie je v bezprostrednom ohrození. Našou najdôležitejšou úlohou je pomoc susednému štátu a jeho obyvateľom, ktorí hľadajú útočisko,“ dodal Heldes.
CO kryty v Podunajských Biskupiciach
Mestská časť nemá podľa hovorkyne Martiny Fröhlich Činovskej v správe žiadny CO kryt. V prípade nebezpečenstva sa jeden plynotesný nachádza v nemocnici Podunajských Biskupíc a má kapacitu 100 osôb.
Ak by nastalo nebezpečenstvo, na území sú k dispozícii len úkryty v suterénoch obytných domov s kapacitou približne 19 500 osôb.
CO kryty v Rači
O vyjadrenie k funkčným račianskym CO krytom sme požiadali mestskú časť, odpoveď sme do konca uzávierky nedostali.
CO kryty v Devíne
O vyjadrenie k funkčným devínskym CO krytom sme požiadali mestskú časť, odpoveď sme do konca uzávierky nedostali.
CO kryty vo Vajnoroch
O vyjadrenie k funkčným vajnorským CO krytom sme požiadali mestskú časť, odpoveď sme do konca uzávierky nedostali.