Keby Kaštieľ v Rusovciach vedel rozprávať, ožili by zaujímavé príbehy. Počuli ste o princeznej z Rusoviec?

Princezná z Rusoviec. Foto: www.facebook.com , www.facebook.com , www.facebook.com

Viete, aké príbehy sa skrývajú za Kaštieľom v Rusovciach? Jedným z tých najzaujímavejších je práve príbeh o princeznej Štefánii, ktorá v ňom žila.

V súčasnosti mnohí poznajú Kaštieľ v Rusovciach už iba ako chátrajúci, nakoľko sú rekonštrukčné práce zastavené a ich pokračovanie je v nedohľadne. No málokto vie, že ho obývala takmer štyri desaťročia princezná Štefánia Belgická (celým menom Štefánia Klotilda Louisa Hermína Mária Charlotta).

Princezná Štefánia. Foto: www.facebook.com

Princezná Štefánia bola dcérou belgického kráľa Leopolda II a mala sa stať kráľovnou Rakúsko-uhorskej monarchie, pretože sa vydala za Rudolfa Habsburského. Jeho matkou bola kráľovná Alžbeta, známa ako Sissi. Avšak osud Štefánii neprial, aby si nasadila kráľovskú korunu na hlavu. Jej manželstvo s Rudolfom Habsburským nestálo za veľa, nakoľko bol Rudolf sukničkár, ktorý sa zaplietol s mladou milenkou. Ich mimomanželský vzťah sa však skončil tragicky. Obaja milenci spáchali samovraždu na zámku v Mayerlingu.

Následne sa obyvatelia cisárskeho dvora snažili Štefániu vydať za ďalšieho následníka trónu Františka Ferdinanda d´Este, no nevyšlo to. Rovnako nevyšiel ani jej vzťah s poľským šľachticom, grófom Artúrom Potockým, ktorý zomrel na tuberkulózu.

Ako tretí sa na scéne objavil Elemér Lónyay, uhorské knieža. Nie je presne známe, kde sa zoznámila dvojica, no i napriek nevôli cisárskeho dvora sa 20. marca 1900 zosobášili.

Elemér Lónyay a jeho manželka Štefánia. Foto: www.facebook.com

Spočiatku žili na Zemplíne, kde mal Elemér svoje majetky, no v roku 1906 kúpil zámok v Rusovciach, kde začali nový život. Dvojica prežila v Rusovciach prvú i druhú svetovú vojnu. Druhá svetová vojna sa skončila, keď mala princezná Štefánia osemdesiatjeden rokov. No jej zdravotný stav nebol najlepší, a tak bola prevezená do benediktínskeho kláštora v Panonhalme. Ešte predtým do spomínaného kláštora bola presťahovaná veľká knižnica a časť nábytku z Rusoviec. Stalo sa tak na základe zmluvy, že lónyayovské majetky po smrti manželov pripadnú benediktínom. Aj to bol dôvod, prečo chcela princezná Štefánia svoje posledné dni stráviť práve tam. Krátko po príchode do kláštora sa jej osud naplnil. Princezná Štefánia 23. augusta 1945 zomrela.

Kaštieľ v Rusovciach približne v roku 1935. Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk