Kedysi nás delila Železná opona, teraz sa tu rozvíja spolupráca a prináša množstvo projektov

Spolupraca bratislavsky kraj rakusko cezhranicna.jpg

BSK plánuje rozvíjať cezhraničnú mobilitu tretím cyklomostom ponad rieku Morava medzi obcami Dürnkrut – Gajary.

Cezhraničná spolupráca Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a Dolného Rakúska priniesla viacero projektov. Ako uviedla hovorkyňa BSK Lucia Forman, medzi nimi sú dva cyklomosty cez rieku Morava, výstavba ekocentra v bratislavskom Čunove, či rekonštrukcia kaštieľa v Modre.

Do budúcna sa chce BSK zamerať aj na spoluprácu v oblasti lokálnej ekonomiky obidvoch regiónov. „BSK tiež plánuje rozvíjať cezhraničnú mobilitu už v poradí tretím cyklomostom ponad rieku Morava medzi obcami Dürnkrut – Gajary,“ poznamenala.

Cyklomosty cez Moravu

Jedným z príkladov cezhraničnej spolupráce v oblasti cestovného ruchu je výstavba dvoch cyklomostov cez rieku Morava. Cyklomost slobody, spájajúci bratislavskú Devínsku Novú Ves a zámok Schloss Hof bol oficiálne otvorený v septembri 2012.

Financovaný bol z programu cezhraničnej spolupráce Interreg SK-AT počas programového obdobia 2007–2013. V poradí druhý cyklomost otvoril BSK v máji 2022.

Cyklomost VysoMarch spája obec Vysoká pri Morave a mestečko Marchegg a prepojil medzinárodnú cyklotrasu železnej opony Eurovelo 13 s rakúskou národnou cyklotrasou Kamp-Thaya-March. Financovaný bol z programu cezhraničnej spolupráce Interreg SK-AT počas programového obdobia 2014–2020.

Životné prostredie

Ďalším projektom spájajúcim oblasti životného prostredia, vzdelávania a cestovného ruchu je Ekocentrum v Čunove, ktoré budujú v čunovskom kaštieli. Jeho cieľom je zvýšiť environmentálne povedomie obyvateľstva prostredníctvom rôznych foriem vzdelávacích aktivít.

Slúžiť bude pre Bratislavský kraj, domácich a zahraničných turistov, odborníkov v oblasti ochrany prírody a biodiverzity. „Čunovské Ekocentrum sa stane hlavným koordinátorom environmentálno-vzdelávacích centier v kraji, ktorým bude poskytovať metodickú podporu,“ priblížila Forman.

Momentálne dokončili strechu na budove kaštieľa a osadili okná. Predpokladané dokončenie je plánované v lete 2023. Práce majú pokračovať treťou fázou, a to rekonštrukciou sýpky.

Cezhraničná spolupráca

Ďalším príkladom cezhraničnej spolupráce je projekt Heritage SK-AT, v rámci ktorého zrekonštruovali kaštieľ v Modre. Obnovili strechu, okná a historickú fasádu. Komplexnou obnovou prešli aj vnútorné priestory, ktoré budú slúžiť na kultúrne a vzdelávacie aktivity.

V kaštieli vznikol nový kultúrno-kreatívny priestor pre malé javiskové formy, vináreň s vlastnou pivnicou a vinotékou, rôzne výstavy a podujatia,“ uviedla Forman.

Súčasťou bude tiež digitálno-dokumentačné centrum so študovňou. „Vďaka digitalizácii sa bude zachovávať kultúrne bohatstvo Malokarpatska a prihraničného rakúskeho regiónu Weinviertel,“ dodala.

Rozvoj destinácie

BSK sa chce v budúcnosti zamerať na komplexný rozvoj turistickej destinácie pri rieke Morava. Súčasťou bude oprava a obnova cyklotrasy Eurovelo13, ktorá vedie pozdĺž bývalej „Železnej opony“.

Na Slovensku má táto trasa úsek dlhý 90 km, vedie popri riekach Morava a Dunaj a trasa vedie aj medzi dvomi strategickými cyklomostami Vysomarch a Slobody.

Rozvíjať bude aj vodácku infraštruktúru a to vybudovaním výstupísk a nástupísk popri rieke pre vodákov, či vodáckeho zázemia. Nezabudne ani na rozvoj historickej línie územia ako Benešova línia a Cesta Železnej opony.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk