Keltov z Bratislavy možno spoznať na Hrade

Hrad, výstava Kelti
ilustračné: SITA

Po úspechu výstavy Etruskovia z Perugie, ktorú na Bratislavskom hrade pred rokom videlo vyše 30-tisíc návštevníkov, pozýva Slovenské národné múzeum (SNM) na výstavu Kelti z Bratislavy.

Návštevníci SNM – Historického múzea ju môžu vidieť v suteréne paláca Bratislavského hradu od stredy 14. decembra až do 1. októbra 2017. Ako ďalej informovala Andrea Litváková z Historického múzea SNM, „výstava Kelti z Bratislavy ponúkne návštevníkom pôsobivý pohľad do minulosti, do čias, kedy na území mesta žili Kelti“.

Kelti sú prvým po mene známym etnikom u nás. Na územie Slovenska priniesli dovtedy neznáme vynálezy. Svoju keramiku nevyrábali v rukách, ale na hrnčiarskom kruhu, priniesli nožnice či rotačný žarnov. Boli šikovní kovotepci a umelci. Keltské mincovníctvo začalo éru razby mincí na území Slovenska, a práve preto je keltský Biatec z Bratislavy aj symbolom Národnej banky Slovenska. „Okrem početných nálezov, napríklad pokladov mincí a zaujímavého poňatia výstavy, uvidia návštevníci v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred Kristom,“ avizovalo v tlačovej správe k výstave národné múzeum. Tím jej tvorcov nezabudol ani na najmenších návštevníkov a súčasťou výstavy bude línia aj časť s interaktívnymi úlohami pre deti.

Ako pripomína SNM, pred viac ako 2000 rokmi sa na území dnešnej Bratislavy rozkladalo keltské mesto – oppidum, rozľahlejšie než neskoršie stredoveké mesto. Kelti mali na území Bratislavy dokonca svoju mincovňu a na ich minciach sa najčastejšie vyskytuje nápis Biatec. O význame oppida svedčí i množstvo predmetov a objektov, ktoré našli archeológovia v centre Bratislavy. Najmä nálezy z Bratislavského hradu sú dôkazom o bohatstve oppida.

Na hradnom vrchu sa v rokoch 2013 a 2014 našli základy budov, ktoré nesú známky luxusu nad pomery celého regiónu. Ide o časti unikátnych stavieb, ktoré si dali postaviť rímskymi staviteľmi Kelti. Objavy rímskych stavieb na Bratislavskom hrade z obdobia ešte pred vznikom hranice Rímskej ríše, Limes Romanus sú natoľko dôležité, že sa naši archeológovia s nimi zapojili do Európskeho projektu Danube Limes Brand. Ide zároveň o celoeurópsky unikát, keďže takéto stavby mimo územia starovekej Rímskej ríše dovtedy objavené neboli.

Výstavu zorganizovali Slovenské národné múzeum, Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave a Múzeum mesta Bratislavy. Jej komisármi sú Margaréta Musilová, Peter Barta a Igor Bazovský a na jej príprave spolupracovali aj Marek Budaj, Anton Fiala, Katarína Harmadyová a Branislav Resutík. Výstava bola financovaná v rámci Prioritného projektu Ministerstva kultúry SR a SNM – Historického múzea.

Historické múzeum SNM je na Bratislavskom hrade pre verejnosť počas zimnej sezóny, teda od 1. novembra do 31. marca otvorené denne okrem pondelka od 9. do 17. hodiny, posledný vstup je o 16:. hodine.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk