Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kkf.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kino Klap
1. decembra 2017 Správy BratislavaPR od BratislavaDen.sk Diskusia()

Kino Klap

BRATISLAVA 1. decembra 2017 (B/PR) – Na pôde Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave vzniklo v roku 2015 prvé a jediné študentské kino. Kino KLAP predstavuje kultúrny priestor v súlade s mladou identitou a vkusom študentov VŠMU. Organizátormi KLAPu sú poslucháči Katedry produkcie a distribúcie a Katedry audiovizuálnych štúdií FTF VŠMU pod vedením svojich pedagógov. Kino v súčasnosti premieta dva dni v týždni – každý štvrtok a sobotu o 19:00. Od začiatku svojej existencie Kino KLAP kladie dôraz na projekcie filmov, ktoré diváci nemajú možnosť vidieť nikde inde na Slovensku. Jednotlivé projekcie sú spojené s lektorskými úvodmi a diskusiami s tvorcami premietaných filmov.

Krátkometrážne filmy

Jedným z hlavných cieľov Kina KLAP je popularizácia slovenského filmu. Budovanie vzťahu s diváckou verejnosťou začína už pri mladých filmároch – študentoch slovenských filmových vysokých škôl. Práve oni majú potenciál raz svojimi filmami zapĺňať kinosály. Už dnes audiovizuálne diela mnohých študentov dosahujú vysokú kvalitu, no diváci sa k nim bežne nedostanú, alebo dostanú iba veľmi problematicky. Kino KLAP je miestom, na ktorom sa budú pravidelne prezentovať slovenské študentské krátkometrážne filmy.

Starostlivo zostavené bloky krátkometrážnych filmov bývajú spojené jednotnou nosnou témou. Návštevníci tak majú možnosť zoznámiť sa s príbehmi a témami, ktoré sú pre nastupujúcu generáciu talentovaných tvorcov hraných, dokumentárnych a animovaných filmov z celého sveta, najatraktívnejšie. Pásma „kraťasov“ zahŕňajú aj

experimentálne a nekonvenčné postupy, vďaka ktorým tak návštevník dostáva možnosť nahliadnuť do budúcnosti svetovej aj domácej kinematografie. Okrem študentských krátkych filmov uvádza kino Klap aj reprezentatívne kolekcie krátkych filmov renomovaných slovenských tvorcov ako napr. Snímky režiséra Dušana Trančíka, autora mnohých pozoruhodných dlhometrážnych snímok.

Thttshs.jpg
Kino Klap

Dlhometrážne filmy

Na Slovensku vzniklo v ostatných rokoch niekoľko pozoruhodných dlhometrážnych filmov, ktoré zarezonovali u filmovej kritiky aj na renomovaných slovenských a zahraničných filmových festivaloch. Patria medzi ne napríklad koprodukčné snímky Nedodržaný sľub (r. Jiří Chlumský), Fair Play (r. Andrea Sedláčková), Koza (r. Ivan Ostrochovský), Čistič (r. Peter Bebjak) či Agáva (r. Ondrej Šulaj). Pridanou hodnotou Kina KLAP sú diskusie s tvorcami premietaných filmov – s režisérmi, hlavnými predstaviteľmi, a pod. Diváci sa tak môžu dozvedieť zaujímavé fakty o pozadí vzniku týchto filmov. V spolupráci s distribučnými spoločnosťami budeme v kine Klap premietať umelecky kvalitné a zároveň komerčne úspešné dlhometrážne filmy svetových režisérov.

Tímu Kina KLAP sa však podarilo zorganizovať i niekoľko návštev zahraničných tvorcov, ktorí na Slovensku predstavili svoju tvorbu premiérovo – spomenúť treba rakúskeho režiséra Johannesa Gierlingera a jeho kameramana Jana Zischku; tí predstavili svoju celovečernú filmovú esej The Fortune You Seek is in Another Cookie, ktorú do svojho programu zaradilo niekoľko desiatok prestížnych festivalov po celom svete (CPH:DOX 2014 Copenhagen, Docutiff Tirana, Cinema Next, Doku.Arts Film Festival a iné). V decembri 2016 sa v Kine KLAP predstavila maďarská režisérka rumunského pôvodu Petra Szöcs. Jej film The Execution (Poprava) v súťažnom programe uviedli festivaly, ako sú napríklad Cannes či Palm Springs. Petra Szöcs v Kine KLAP predstavila výber zo svojej oceňovanej tvorby a na následnej diskusii porozprávala o pripravovanom celovečernom filme i plánoch do budúcnosti.

Dokumentárne filmy a špeciálne sezónne projekcie

Divákom, ktorí sa zaujímajú o najaktuálnejšie dianie v dokumentárnom filme, ponúkne kino KLAP predovšetkým súčasné dokumentárne snímky, invenčným spôsobom spracúvajúce domácu i zahraničnú sociálnu problematiku. Chýbať nebudú ani špeciálne sezónne projekcie, ako napríklad vianočné premietanie. Do budúcnosti sa môžu diváci tešiť aj na hororovú dušičkovú projekciu či „valentínske“ filmy z rôznych uhlov nazerajúce na problematiku lásky. 

Htjtjd.jpg
Kino Klap

Archívy a asociácie

Nielen pre filmových fajnšmekrov a pamätníkov filmov z minulého storočia sme nadviazali spoluprácu so Slovenským filmových ústavom. Verejnosti chceme predstaviť slovenské filmové dedičstvo tak, ako ho možno nepoznajú. Ponúkneme im aj menej známe, hoci mimoriadne pozoruhodné slovenské filmy doplnené o prednášky tvorcov, či filmových teoretikov.

Vysoká škola múzických umení je členom asociácie CILECT (Medzinárodná asociácia filmových škôl), vďaka čomu získava licenciu na verejné uvádzanie študentských filmov zo 145 členských filmových škôl CILECTu. Jedinečný výber toho najlepšieho z mladého zahraničného študentského krátkeho filmu môžu vidieť aj návštevníci kina KLAP. Okrem pohľadu na súčasné témy a spôsob rozprávania dostanú šancu aj na konfrontáciu a porovnanie slovenských a svetových študentských filmov.

 

Partneri:

Filmová a televízna fakulta VŠMU
Svoradova 2
813 01 Bratislava, SR

Viac informácií o FTF VŠMU nájdete na webovej stránke:

http://ftf.vsmu.sk/

Viac informácií o Kine Klap nájdete na našej webovej stránke:

http://www.kinoklap.sk/

Alebo sociálnych sieťach: Kino KLAP

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X