Kino Lumière oslávi 120. narodeniny filmu filmom. Pripravilo večer Vlak do stanice Lumière

Kino Lumiere
ilustračné: SITA

Narodeniny filmu možno osláviť ako inak – filmom v pondelok 28. decembra. Už 120 rokov od oficiálneho vzniku kinematografie pripomenie bratislavské kino Lumière. V kine Slovenského filmového ústavu na Špitálskej ulici 4 vyvrcholí celoročná prehliadka Vlak zvaný film špeciálnym programom.

Od 18. hodiny sa v Lumière premietnu tri filmy, ktoré sa viažu k tomuto výročiu a sú úzko spojene s dvoma významnými vynálezmi 19. storočia, akými boli železničná doprava a film. V rámci špeciálneho programu Vlak do stanice Lumière čaká publikum na úvod zdigitalizovaný filmový šot bratov Lumièrovcov Príchod vlaku do stanice La Ciotat.

Nasledovať bude dokument Lumière & spol., na ktorom sa podieľalo niekoľko režisérov svetových mien, medzi nimi Peter Greenaway, Abbas Kiarostami, Andrej Končalovskij, Wim Wenders, Michael Haneke a ďalší. Večer o 20. hodine uzavrie film Martina Scorseseho Hugo a jeho veľký objav, ktorý je poctou ranej kinematografii, informovala o tom tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu Simona Nôtová.

Program bratislavského Kina Lumière sa tento rok nielen vďaka svojmu názvu niesol v duchu tohtoročného 120. výročia prvej verejnej platenej projekcie kinematografu bratov Lumièrovcov. Celoročná prehliadka Vlak zvaný film priniesla do Kina Lumière filmy rôznych žánrov, období a z rôznych krajín, v ktorých vlak hral hlavnú úlohu alebo mal inú významnú dejovú funkciu.

Cyklus celkovo ponúkol 61 dlhometrážnych a tri pásma krátkych filmov. Prehliadku Vlak zvaný film zorganizoval Slovenský filmový ústav v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov. Jej partnermi boli Múzeum dopravy a Francúzsky inštitút na Slovensku. Viac informácií možno nájsť na http://www.aic.sk/kinolumiere.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk