Kino Lumiere premietlo celkovo takmer 2-tisíc predstavení a za prvý polrok ho navštívilo viac ako 55-tisíc divákov

Kino Lumiere
ilustračné: SITA

Ide o najvyššiu polročnú návštevnosť kina od jeho znovuotvorenia v roku 2011.

Do bratislavského Kina Lumiere prišlo v prvom polroku tohto roka 55 676 návštevníkov, v kine sa premietlo celkovo 1 984 predstavení. Je to najvyšší polročný počet divákov od roku 2011, kedy kino Lumiére znovu otvorilo svoje brány. Viac ako 80 percent, teda 45 369 divákov, si prišlo pozrieť európske filmy, z toho takmer jedna tretina divákov si kúpila vstupenku na jeden zo slovenských filmov. Informovala o tom tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Simona Nôtová.

Najviac ľudí si pozrelo historickú drámu Favoritka z roku 2018 od gréckeho režiséra Yorgosa Lanthimosa. „Ide o favorizovaný film tohtoročných Oscarov, ktorý nakoniec z desiatich nominácií premenil len jednu, prestížnu sošku si odniesla Olivia Colman, ktorá stvárnila hlavnú postavu,“ uviedla Simona Nôtová.

Súčasná slovenská aj svetová tvorba

Zo slovenských titulov sa na prvom miesta z hľadiska návštevnosti kina umiestnil film od režiséra Petra Bebjaka – Trhlina, ktorý sa odohráva na pohorí Tribeč, kde nevysvetliteľne miznú ľudia. Trhlinu videlo doteraz viac divákov ako všetky domáce premiéry minulého roka. V rebríčku prvých desiatich najnavštevovanejších filmov sa umiestnili ďalšie dva slovenské tituly, tohtoročný film Sklenená izba od Juliusa Ševčíka a minuloročný film Ostrým nožom od Teodora Kuhna.

Kino Lumiere sa vo svojej dramaturgii prioritne zameriava na súčasnú slovenskú tvorbu, súčasnú európsku kinematografiu a zlatý fond slovenskej a svetovej kinematografie. Ide o prvé kino na Slovensku, ktoré získalo za svoju dramaturgiu Cenu slovenských filmových novinárov a Cenu Europa Cinemas.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk