Kino Lumière uvedie počas októbra cyklus o migrantoch. Pozrite si program

Kino Lumiere
ilustračné: SITA

Prehliadka štrnástich filmov ponúkne reflexiu na opäť aktuálnu tému v rôznych historických a spoločenských súvislostiach.

Cyklus o migrantoch nazvali Nepozvaní hostia. Prehliadka štrnástich filmov ponúkne reflexiu na opäť aktuálnu tému v rôznych historických a spoločenských súvislostiach. Zámerom cyklu je poukázať na to, či sa za ostatných 40 rokov niečo zmenilo v pohľade väčšinovej spoločnosti na imigrantov. Kolekcia ponúkne aj tituly režisérov, ktorí majú s imigráciou skúsenosť.

Legálni prisťahovalci i nelegálni imigranti nie sú horúcou témou len v súčasnosti,“ uviedol člen programovej rady Kina Lumière Miro Ulman.

Riešil ich už Rainer Werner Fassbinder na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia v Nemecku, v osemdesiatych rokoch potom Jim Jarmusch v USA a Theo Angelopoulos v Grécku a v novom tisícročí Ulrich Seidl a bratia Dardennovci. Ale nielen oni, ako ukazuje náš výber venovaný týmto témam,“ priblížil.

Úvod cyklu bude patriť snímkam Katzelmacher (1969) a Strach jesť duše (1974) v réžii spomínaného Fassbindera. Filmy kritizujú západnú spoločnosť, jej predpojatosť, xenofóbiu a malomeštiacke myslenie blízke extrémnym postojom.

V rámci cyklu premietnu aj oceňovaný film Krajina v hmle (1988) Theodorosa Angelopoulosa, ktorý prináša príbeh dvoch detí z Grécka putujúcich za neexistujúcim otcom do Nemecka. Ďalej to budú tituly Proti múru (2004) v réžii Fatiha Akina, Exil (2004) od Tonyho Gatlifa či Na chvíľu slobodní (2008) iránskeho režiséra Arasha T. Riahiho.

Nebudú chýbať ani snímky Jima Jarmuscha Cudzejší ako raj (1984) či film Nepozvaný hosť (2007) režiséra Thomasa McCarthyho. Cyklus ponúkne aj filmy Dom obesenca (1988) Emira Kusturicu a jednu časť trilógie Tri farby Krzysztofa Kieślowského s názvom Biela (1994).

Do prehliadky zaradili aj film Import Export (2007) rakúskeho dokumentaristu Ulricha Seidla a film o mladej Albánke v Belgicku a jej túžbe po obyčajnom živote Mlčanie Lorny (2008) v réžii bratov Dardennovcov. Okrem toho premietnu film Medzi stenami (2008) Laurenta Canteta.

Cyklus uzavrie snímka úspešného fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho Le Havre (2011). S nadhľadom v nej rozpráva príbeh čističa topánok zo známeho francúzskeho prístavného mesta, ktorému do života vstúpi trinásťročný africký chlapec na úteku.

Cyklus Nepozvaní hostia sa začne 2. októbra a potrvá celý mesiac. Vstupné na projekcie bude tri eurá. Zľavnené vstupné bude stáť dve eurá.

Program cyklu Nepozvaní hostia:
2. októbra – Katzelmacher (r. Rainer Werner Fassbinder, 1969)
3. októbra – Strach jesť duše (r. Rainer Werner Fassbinder, 1974)
5. októbra – Medzi stenami (r. Laurent Cantet, 2008)
9. októbra – Cudzejší ako raj (r. Jim Jarmusch, 1984)
10. októbra – Proti múru (r. Fatih Akin, 2004)
11. októbra – Nepozvaný hosť (r. Thomas McCarthy, 2007)
17. októbra – Import Export (r. Ulrich Seidl, 2007)
18. októbra – Na chvíľu slobodní (r. Arash T. Riahi, 2008)
19. októbra – Exil (r. Tony Gatlif, 2004)
24. októbra – Mlčanie Lorny (r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, 2008)
25. októbra – Dom obesenca (r. Emir Kusturica, 1989)
26. októbra – Tri farby: Biela (r. Krzysztof Kieślowski, 1994)
29. októbra – Krajina v hmle (r. Theodoros Angelopoulos, 1988)
31. októbra – Le Havre (r. Aki Kaurismäki, 2011)

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk