Bratislavský Samosprávny kraj (BSK) rovnako nesúhlasí s tým, aby klienti platili vyšší poplatok za bývanie v tomto zariadení, ako je uvedené vo všeobecne záväznom nariadení (VZN). Povedala to na brífingu po stretnutí s vedením BSK tajomníčka Asociácie prijímateľov sociálnych služieb Dana Gaálová s tým, že vo VZN sa ako maximálna suma uvádza 170 eur.
„VZN, ktoré vydal kraj, sa neaplikuje správne. Bol to aj jeden z bodov, o ktorom sme dnes s predsedom kraja Jurajom Drobom rokovali, aby sa nariadenie aplikovalo tak, ako bolo schválené, to je 170 eur za podlahovú plochu bytu a nie že zariadenie im vypočítalo sumu 205 eur,“ uviedla Gaálová. Dodala, že na stretnutí s Drobom ho tiež požiadali, aby zastavil súdne konania voči seniorom. „Od roku 2010 bojujeme s krajom, aby v zariadení nastolil poriadok a aby sa v zariadení vyčíslili ekonomicky oprávnené náklady,“ vysvetlila ďalej Gaálová.
Podľa externého poradcu Asociácie prijímateľov sociálnych služieb Milana Ftáčnika je problém v tom, že obaja účastníci sporu si VZN vysvetľujú po svojom. „Po šiestich rokoch tohto sporu sa konečne začína hľadať cesta k dohode. Juraj Droba povedal, že tá cesta k dohode vedie k tomu, aby sme sa pozreli na zákon a VZN s tým, či sa nariadenie aplikuje správne vo vzťahu ku klientom zariadenia, ktoré spravuje BSK. Klienti namietajú, že sa neaplikuje správne, kraj tvrdí opak,“ povedal Ftáčnik.
Klienti podľa neho majú teraz spracovať podklad pre ďalšie pracovné rokovanie, na ktorom sa spoločne klienti s krajom pozrú na námietky, ktoré znášajú klienti voči tej sume. „Musíme dospieť k dohode, pretože sa nedá tá istá vec, ktorá je právne stanovená, vykladať dvoma spôsobmi,“ uzavrel Ftáčnik.
„Zariadenie korektne vypočítalo pre klientov sumu 205 eur. Táto suma sa však odvíja od viacerých zložiek, to znamená, že klienti platia za ubytovanie, za odkázanosť a za stravu,“ uviedol riaditeľ DSS Rača Ján Kmeť. Podľa neho s klientmi, s ktorými vedú súdne spory, ide najmä o sumu za ubytovanie. „Táto úhrada je stanovená sadzbou, o ktorej hovorí VZN, a po výpočte je to teda tých 205 eur bez stravy,“ vysvetlil Kmeť.
Podľa podpredsedu BSK pre sociálnu oblasť Mikuláša Krippela sa kraj snaží nájsť nejaké riešenie problému, že klienti DSS Rača majú voči kraju dlh. „Napriek tomu, že súd už rozhodol v prospech kraja, chceme sa ešte raz spoločne aj s klientmi na vec opätovne pozrieť,“ povedal Krippel.
V DSS Rača je v súčasnosti 186 klientov, 14 z nich nie je finančne vysporiadaných. Dlžná suma u jedného klienta je okolo päť- až šesťtisíc eur.