Klimatické zmeny stresujú ježkov v Petržalke, pomôžte im nájsť vhodné miesto pre zimný spánok

Jezko príbytok jezkov domcek ochrana
Foto: ilustračné, GettyImages

Viete o mieste v Petržalke, kde sa ježkovia často vyskytujú? Bolo by to ideálne miesto na postavenie týchto príbytkov a aj vy by ste tak prispeli k ochrane ježkov pred nepriaznivými zimnými podmienkami.

Keď sa nám, ľuďom, počas jesene ešte zostáva energia po letných radovánkach, mnohí tvorčekovia z našej zvieracej ríše už premýšľajú o hibernácii. Avšak zvláštne teplotné výkyvy a rekordy, ktoré sme zažili v treťom októbrovom týždni, majú dopad na naše biorytmy, ale aj na našich zvieracích priateľov.

V týchto dňoch sa ježkovia plní stresu prechádzajú ulicami mesta, namiesto toho, aby sa ukladali na zimný spánok. Dokonca niekoľkých z nich zaznamenali počas poslednej fázy kosenia trávy pracovníci Petržalky.

Práve pracovníci mestskej časti si uvedomili, že pre blúdiacich ježkov to môže byť v tomto období nebezpečné. Preto sa rozhodli spraviť všetko, čo je v ich silách, aby zachránili každý život, a vytvorili pre nich útulné príbytky, kde bezpečne prezimujú.

Pri výrobe nových ježovísk sa v Petržalke zameriavali na recykláciu a použitie zostatkových materiálov. Využili vyradené palety, ktoré vystlali potrebným prírodným materiálom, aby ježkom, ale aj iným malým zvieratkám, žijúcim v meste, poskytli maximálne pohodlie v zime.

Teraz prichádza na rad výzva k obyvateľom Petržalky a miest s výskytom ježkov. Viete o mieste v Petržalke, kde sa ježkovia často vyskytujú? Bolo by to ideálne miesto na postavenie týchto príbytkov a aj vy by ste tak prispeli k ochrane ježkov pred nepriaznivými zimnými podmienkami.

V Petržalke už tvrdo pracujú na výrobe týchto útočísk. Šesť z nich je už umiestnených priamo v teréne, a s vašou pomocou ich plánujú osadiť na ďalších dôležitých miestach.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk