Knižné búdky potešili obyvateľov Rusoviec

Citat_knizna_budka.jpg
Knižné búdky fungujú na jednoduchom princípe. Vziať si knihu a po prečítaní ju vrátiť alebo vymeniť v búdke za inú. Foto: Ján Šutý, © BratislavaDen.sk

Milovníci kníh si prídu na svoje už aj v Rusovciach. Princíp knižných búdok spočíva v tom, aby si ľudia knihu požičali, prečítali a vrátili, vymenili alebo doplnili inou knihou.

Miestne občianske združenie Rusovčan (OZ) Rusovčan sa už vyše roka snažilo oživiť miestnu knižnicu, keďže v minulosti ju miestny úrad zrušil pre nedostatok záujemcov a nevyhovujúce priestory.

Knizna_budka_pozicaj_a_vrat.jpg
Stačí prísť a požičať, prečítať a vrátiť knihu späť do búdky. Foto: Ján Šutý, © BratislavaDen.sk

Knižnicu sa napokon podarilo oživiť vďaka miestnemu nadšencovi, ktorý tam v súčasnosti pracuje. Knihy boli pretriedené, knižnicu vybavili počítačom s programom pre uľahčenie evidencie a výpožičiek. Knižný fond je priebežne dopĺňaný o aktuálne tituly. Pozitívnou informáciou je aj postupne vzrastajúci počet návštevníkov knižnice.

Knižné búdky vyrobilo OZ Rusovčan ešte počas zimy a v uplynulých júnových dňoch ich osadilo v blízkosti zastávok MHD, aby si ľudia knihu mohli prečítať počas cestovania a dočítali ju doma.

Celkovy_pohlad_knizna_budka.jpg
Knižná búdka na zastávke Gerulata pri miestnej pošte v centre obce. Foto: Ján Šutý, © BratislavaDen.sk

Touto iniciatívou chce miestne OZ dopriať čítanie kníh namiesto hľadenia do mobilu.
Rusovce sa tak pridali k viacerým miestam na Slovensku, kde už knižné búdky poznajú.

Už počas prvých dní po osadení knižných búdok sa najzaujímavejšie tituly z búdok vytratili, ale čo je potešiteľné, systém požičaj, prečítaj a vráť funguje a knižky sa do búdok vracajú späť.

V najbližšej dobe sa plánuje doplnenie búdok o nove knihy, mali by si tam nájsť svoje tituly ako mládež, tak aj dospelí.

Knizna_budka_gerulata.jpg
Knižná búdka pri zastávke Gerulata v smere do mesta. V pozadí je park, kde sa v prípade priaznivého počasia dá oddýchnuť napríklad aj s knižkou v ruke. Foto: Ján Šutý, © BratislavaDen.sk

V súčasnosti sú v Rusovciach dve knižné búdky – jedna v centre obce, pri pošte na zastávke Gerulata v smere do mesta, a druhá v novej časti Rusoviec pri zastávke Gaštanová aleja.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk