Knižnice Bratislavského kraja si pripravili v marci projekt Stratené knihy

Stratena kniha podujatie hra zaujimavost kniznica bratislava kraj.jpg

Projekt je sprievodným podujatím 20. ročníka Týždňa slovenských knižníc

Verejné knižnice Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) pripravili od 4. marca projekt pod názvom Stratené knihy. Ako ďalej informovala riaditeľka Malokarpatskej knižnice v Pezinku Daniela Tóthová, projekt je sprievodným podujatím 20. ročníka Týždňa slovenských knižníc.

Do projektu sa zapojilo 10 verejných knižníc BSK, sú nimi Malokarpatská knižnica v Pezinku, Mestská knižnica Bratislava, Staromestská knižnica, Knižnica Ružinov, Knižnica Bratislava – Nové Mesto, Miestna knižnica Petržalka, Mestská knižnica Modra, Mestská knižnica R. Morica Stupava, Mestská knižnica Senec a Miestna knižnica Rača. Zámerom projektu je spropagovať knihy a knižnice interaktívnou a zábavnou formou.

Ako teda bude projekt Stratené knihy vyzerať?

Podľa slov Tóthovej budú ľudia hľadať knihy označené špeciálnou nálepkou SOS! Stratila som sa! v zákutiach a zaujímavých častiach mesta. Približne 50 kníh poschovávajú pracovníci zúčastnených knižníc v okolí knižnice alebo v iných priestoroch a indíciami zverejnenými v knižniciach, na ich internetových a facebookových stránkach upozornia na miesto uloženia kníh.

Vo vnútri každej označenej stratenej knihy je navigácia, čo má nálezca s knihou urobiť, kam ju má vrátiť. Za odmenu ho v knižnici čaká malá odmena a výhody spojené s registráciou čitateľa. Scenár podujatia si knižnice prispôsobia podľa skúseností z predchádzajúceho roku tak, aby miesta uloženia a indície oslovili miestnu komunitu a aby sa hráči pri pátraní dozvedeli zaujímavosti o danom mieste, o jeho histórii a význame. Knižnice takto propagujú mesto alebo mestskú časť.

Týždeň slovenských knižníc sa uskutoční od 4. do 10. marca. Jeho cieľom je pozitívne zviditeľňovať knižnice celého Slovenska ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí. Slávnostné otvorenie sa uskutoční 4. marca v historickej radnici v Levoči. Ambasádorom Týždňa slovenských knižníc je člen činohry Slovenského národného divadla Ján Gallovič. Záštitu nad podujatím prevzala ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk