Kochova záhrada je opäť otvorená pre Bratislavčanov. Pozrite si, čo všetko tam nájdete

Kochova záhrada
Foto: Facebook/ Bratislava - hlavné mesto SR - koláž Bratislavadeň

Návštevníci môžu zavítať do staromestskej záhrady každý deň. Jej vlastníkom bolo donedávna Ministerstvo vnútra SR, teraz je v rukách bratislavského magistrátu.

Počuli ste o Kochovej záhrade? Roky bola spustnutá a ľudia o jej existencii nemali ani tušenia. Jej areál zaberá pol hektára a nachádza sa medzi Partizánskou a Bartoňovou ulicou. Kochova záhrada je národnou kultúrnou pamiatkou a pôvodne bola vybudovaná pre pacientov sanatória.

O udržiavace práce v záhrade sa starala nezisková organizácia. Záhrada bola v správe Ministerstva vnútra SR, no od júna sa jej novým vlastníkom stalo hlavné mesto. Cieľom mesta je v najbližšom období záhradu komplexne obnoviť.

Kochova záhrada
Kochova záhrada je pamiatkovo chránená. Foto: Facebook/ Bratislava - hlavné mesto SR

Mesto za dva mesiace ošetrilo dreviny a vyčistilo priestor, aby bol prechodný a bezpečný pre všetkých ľudí, ktorí budú chcieť v záhrade relaxovať či sa tam prechádzať. Zo záhrady sa vyviezlo viac ako 10 ton odpadu.

Kochova záhrada
Záhrada má veľa zákutí. Foto: Facebook/ Bratislava - hlavné mesto SR

Z priestorov sa odstránili graffiti a boli osadené bezpečnostné kamery spolu s informačnými tabuľami. Návštevníci si môžu posedieť na nových lavičkách a pribudli aj sety Sadni si. Kochova záhrada je pamiatkovo chránená a všetky zásahy je potrebné konzultovať s Krajským pamiatkovým úradom.

Kochova záhrada
Lavičky v záhrade. Foto: Facebook/ Bratislava - hlavné mesto SR

Návštevníci môžu zavítať do záhrady každý deň od 14.00 hod. do 20.00 hod. a počas víkendov od 11.00 hod. do 20.00 hod. Vstup je z Bartoňovej ulice.

Počas ďalších mesiacov bude prebiehať príprava projektovej dokumentácie pre komplexnú revitalizáciu záhrady, na ktorej budú spolupracovať mesto, Fakulta architektúry STU a Krajský pamiatkový úrad. Revitalizácia by mohla byť hotová do jesene 2024.

Kochova záhrada
V záhrade je nový set Sadni si. Foto: Facebook/ Bratislava - hlavné mesto SR
Kochova záhrada
V záhrade je nový set Sadni si. Foto: Facebook/ Bratislava - hlavné mesto SR
Kochova záhrada
Záhrada má veľa zákutí. Foto: Facebook/ Bratislava - hlavné mesto SR

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk