Koľko má Petržalka obyvateľov a koľko bolo svadieb? Takéto mená tu dostávali deti najčastejšie

Bratislava petrzalka demografia deti svadby obyvatelia.jpg
Foto: ilustračné, commons.wikimedia.org , Canva - koláž BratislavaDen.sk

Pokles pôrodnosti, nevídané mená novorodencov, netradičné svadby, a matrika na pokraji vyťaženosti. Čo hovoria čísla o zmene životných štýlov a rozhodnutiach mladej generácie?

Na záver minulého roka bolo v najľudnatejšej mestskej časti prihlásených 116 343 obyvateľov. Oproti roku 2022 je to pokles o 370 obyvateľov. Zaujímavým faktom je klesajúca pôrodnosť. V uplynulom roku sa narodilo 2 140 detí, no iba 953 z nich získalo trvalý pobyt v meste. Počet narodených detí klesol o takmer 300 oproti roku 2022.

Priemerný vek prvorodičiek stúpol až na 34 rokov. V Petržalke prišlo na svet 55 párov dvojičiek a jedny trojičky. Zaujímavosťou je tiež to, že až štyri ženy sa rozhodli nerodiť v nemocnici, ale v domácom prostredí.

Napriek poklesu pôrodnosti sa mená u novorodencov menia len málo. V zozname obľúbených mien vedú medzi dievčatami Ema, Nina, Viktória, Sára, Natália a medzi chlapcami Samuel, Teo, Teodor, Adam, Jakub, Michal. Núdza nebola ani o netradičné krstné mená. Dievčatká rodičia nazvali aj Luna, Naia, Zendaya či Dior, chlapcov Alvin, Alper, Kolos, Rio či Merlin.

Svadby aj netradične

Pribúdajú aj páry, ktoré sa rozhodli mať deti bez svadobného obradu, čo dokazuje, že 172 nezosobášených párov vyhlásilo otcovstvo pred narodením dieťaťa. Svadobná sezóna naopak opäť poklesla.

V Petržalke sa konalo 289 sobášov, pričom v roku 2022 ich bolo o 50 viac. Väčšina sobášov bola civilných, štrnásť snúbencov si povedalo svoje „áno“ aj pre Bohom. Mnohí si vyberajú aj nekonvenčné miesta pre svoje svadby, vrátane reštaurácie UFO či Dostihovej dráhy.

Podľa vedúcej petržalskej matriky Ilony Kraic však môže mať vysoký počet sobášov v roku 2022 prozaický dôvod. „Ľudia dobiehali svadby, ktoré odložili kvôli pandémii COVID-19 a teraz sa situácia vracia do normálu,“ vysvetľuje.

Vyťaženosť matriky

Petržalská matrika je jednou z najvyťaženejších v Bratislave. Okrem klasických úkonov evidencie vydala 1 649 duplikátov matričných dokladov a 325 dokladov v cudzom jazyku do krajín Európskej únie.

Osobitná matrika zaznamenala 400 žiadostí o zápis a legalizáciu matričných udalostí (narodenie, uzavretie manželstva, úmrtie Slovenského občana v zahraničí) a 194 žiadostí o skrátenie priezviska pre dievča.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk