Kolobežky Mint museli spĺňať niekoľko požiadaviek mesta, v testovacej prevádzke je ich 50

elektrokolobezky-mint-bratislava-kolobezky-elektricke-gettyimages.jpg
Zdroj: GettyImages

V peších zónach môžu ísť maximálne rýchlosťou 10 kilometrov za hodinu.

Elektrické zdieľané kolobežky značky Mint môžu ísť v peších zónach maximálnou rýchlosťou 10 kilometrov za hodinu. Je to jedna z podmienok, ktoré Bratislavský magistrát stanovil pre firmu Softage, ktorá kolobežky prevádzkuje. Pre Agentúru SITA to uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Spoločnosť Softage chcela otestovať pilotný projekt elektrobežiek, preto oslovila magistrát začiatkom leta. „Pre tento účel spoločnosť uviedla v testovacej prevádzke 50 kolobežiek, ktoré umiestnila vo verejných priestoroch v centre mesta. Zástupcom spoločnosti sme vysvetlili, aká je naša predstava,“ uviedol Bubla.

Mesto od prevádzkovateľov kolobežiek požadovalo, aby boli správne zaparkované a neprekážali chodcom ani iným účastníkom premávky. Odporučili im využiť parkovacie miesta pre bicykle a takisto ich požiadali, aby sa vyhli parkovaniu kolobežiek v úzkych uličkách. „Čo sa týka peších zón, prízvukovali sme najmä bezpečnosť, a teda obmedzenie rýchlosti,“ povedal Bubla.

Požiadavky sú aj v pokynoch pre užívateľov

Spomínané požiadavky mesta zahrnula firma do pokynov pre užívateľov na svojej webovej stránke. Ak človek na zdieľanej elektrickej kolobežke vojde do zóny s obmedzenou rýchlosťou, kolobežka automaticky spomalí na 10 kilometrov za hodinu. Spoločnosť takisto žiada kolobežkárov, aby na parkovanie využili stojany na bicykle, prípadne verejné priestranstvá, kde kolobežka nebude zavadzať ani chodcom, ani autám.

Ak si chce zákazník požičať zdieľanú kolobežku, musí si najskôr nainštalovať aplikáciu Mint. Polohu najbližšej kolobežky mu zobrazí aplikácia. Potom treba naskenovať QR kód z kolobežky a jazdu môže začať. Keď chce s jazdou skončiť, musí kolobežku zaparkovať a uzamknúť. Tieto kolobežky si nevyžadujú špeciálne parkovacie miesta ani nabíjacie stanice. Maximálny čas jedného vypožičania je 23 hodín a 59 minút, po prekročení hrozí pokuta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk