KOMA v Bratislave

43500051_1837344083040457_1529725505245282304_o 1.jpg
Foto: KOMA

BRATISLAVA 26. apríla (BratislavaDeň.sk) – Súčasťou Bratislavských mestských dní bude netradičná prehliadka komiksového umenia na netradičnom mieste  – v CO kryte v podzemí Mestského divadla P. O. Hviezdoslava. Neuhladený a drsne pôsobiaci priestor bývalého krytu civilnej obrany sa stal ideálnym pre ukážku z tvorby súčasných komiksových autorov a ich odvážnu fantáziu aj briskný humor.

KOMA – Medzinárodný komiksový festival z Brna je v susedných Čechách jedinečný svojho druhu a už štyri roky odhodlane predstavuje súčasné podoby komiksovej tvorby a výtvarného umenia verejnosti. Rozširuje tak možnosti vnímania súčasného umenia, prispieva k stieraniu hraníc medzi umeleckými formami a predstavuje ich v netradičnom kontexte, formáte a aj priestore.

V sobotu, 27. apríla sa počas Dňa otvorených dverí MDPOH (10:00 – 16:00) otvorí aj nevšedný priestor CO krytu, kde uvidíte hosťujúcu výstavu – KOMA v Bratislave. Ide o výber z komiksovej tvorby etablovaných aj začínajúcich autorov zo susedných krajín V4, a tiež výrazných umelcov z ďalších európskych krajín, ktorých aktuálne projekty rezonujú na medzinárodnej scéne.

KOMA je každý rok venovaná ústrednej téme. Prehliadka v Bratislave sa sústreďuje na tému  – Komiks a hudba / zvuk, a to v rôznych súvislostiach. Či už sú to komiksoví autori ako hudobní tvorcovia a naopak alebo fenomén prepojenia komiksových autorov s hudobným priemyslom v podobe ilustrátorských projektov siahajúcich až k animovaným videoklipom.
Attila Stark (H) predstavuje výber hudobných plagátov vytvorených väčšinou pre undergroundové koncerty a párty, ale tiež design tričiek a obalov. Tomáš Kučerovský (CZ) vystavuje  práce pre hudobné skupiny  Animé, The Pooh a Tibet. Hudobné dejiny ako tému naratívnych komiksových príbehov zastupuje Gergely Oravecz (H), a to prvým komiksovým spracovaním histórie slávnej americkej kapely Faith no More.

Spojenie komiksu s vizualizáciou hudby a špeciálnym zobrazením hudobných žánrov predstaví napríklad Artúr Haránt (H) komiksom Jazz. Svoju netradičnú cestu k hudbe a zvuku predstavuje komiksový maliar, ilustrátor a učiteľ z Londýna – Matt Boyce (GB), ktorý vyrástol
V rodine s nepočujúcimi rodičmi. „Chcel som vytvoriť komiks o tom, ako som objavil hudbu a o mojom vzťahu ku zvuku,” objasňuje autor. Dnes využíva formu komiksu k vzdelávaniu, vizualizácii hudby aj zvuku. Robí tiež workshopy animácie a komiksu pre deti, dospelých a nepočujúcich.

Tému hudby však dopĺňajú originálne témy ďalších autorov. Napríklad najvýraznejší tvorca poľského komiksu Przemysław Truścińsky (v hernom svet známy ako autor vizuálnej podoby Zaklínača),  prináša prierez svojej tvorby  s  typickou agresívnou kresbou plnou emócií
A sureálnych vízií. Výrazná postava mladej českej generácie Jiří Grus predstavuje populárneho hrdinu Volemana a jeho príhody. Kamila Brůčková (CZ) prináša svoj úplne prvý komiks s netradičným spracovaním vodníckej témy.

Slovensko nepatrí ku krajinám s dlhoročnou tradíciou komiksu ako USA, Francúzsko alebo Japonsko a komiks je u nás zväčša vnímaný ako žáner pre detské a mládežnícke publikum. No práve vďaka hosťujúcej prehliadke z Brna sa presvedčíte, že jeho súčasné podoby sú mimoriadne rôznorodé, reagujú na všetky aktuálne formy umenia,
A teda sú prirodzenou a silnou súčasťou knižného, hudobného, filmového alebo herného priemyslu.

Navštívte CO kryt v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava a objavte KOMU v Bratislave! Ponoríte sa do mocného sveta fantázie, obrazov a slov, ktorý je zrkadlom nášho sveta.

* KOMA V Bratislave sa stane aj súčasťou tohtoročnej Noci múzeí a galérií. Výstavu si tak budete môcť pozrieť aj v sobotu, 18.5.2019, v čase: 15:00 – 23:00.

Viac info:
https://www.bkis.sk/koma-v-bratislave/?fbclid=IwAR09quJZgy23Oyuo6dQVWVkoxb7H94wPO7SputpNerUe279HKvdfmrmxuFA

Inzercia

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk