Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kompost, biologický odpad
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
9. marca 2017 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

O kompostér nepožiadalo približne 21-tisíc domácností

O dodanie kompostéra alebo zbernej nádoby na biologický odpad nepožiadalo hlavné mesto približne 21-tisíc domácností v rodinných domoch. Bratislavčania z rodinných domov budú bioodpad zo záhrad zbierať do piatich druhov nádob, buď v hnedej zbernej nádobe s objemom 120 litrov alebo 240 litrov, prípadne v kompostéroch v troch rôznych veľkostiach.

Každá domácnosť v dome, ktorá je platiteľom miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, mala do utorka 31. januára podať Žiadosť o zapojenie sa do systému zberu odpadu zo záhrad. Ako ďalej informovala Iveta Kešeľáková z bratislavského magistrátu, pre tieto domácnosti stále platí povinnosť požiadať magistrát o kompostér alebo nádobu. Vyplniť ju musí aj domácnosť, ktorá už má zabezpečený vlastný kompostovací zásobník alebo má zabezpečenú starostlivosť o záhradu vrátane odvozu odpadu zo zelene súkromnou firmou.

Magistrát pripomína, že domácnosť to uvedie v čestnom vyhlásení k vyplnenej žiadosti. Vyplnené tlačivá ľudia podávajú na Oddelení miestnych daní, poplatkov a licencií magistrátu, Blagoevova 9, P. O. BOX 76, 850 05 Bratislava 55.

Ako koncom februára uviedla hovorkyňa spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) Beáta Humeniková, s distribúciou kompostérov začala spoločnosť v marci. Pre tento účel OLO telefonicky kontaktuje jednotlivých žiadateľov a dohaduje si s nimi termín prevzatia. Distribúcia kompostérov je od pondelka do soboty, nádoby na odpad si však ľudia môžu vyzdvihnúť aj osobne v spoločnosti OLO na Ivanskej ceste 22 po dohodnutí sa na termíne a čase prevzatia.

Kompostovací zásobník alebo zbernú nádobu môže užívať aj viac domácností, k vyplnenej žiadosti však treba priložiť vzájomnú dohodu domácností o spoločnom užívaní. Náklady na zberné nádoby a kompostovacie zásobníky znáša obec a náklady na odvoz tohto druhu odpadu sú súčasťou miestneho poplatku za komunálne a drobné stavebné odpady. Do hnedej zbernej nádoby a kompostovacieho zásobníka majú ľudia vhadzovať kvety, štiepky, piliny, pokosenú trávu, konáre, lístie, zvyšky po zbere ovocia a zeleniny, zhnité ovocie i burinu.

Do nádob zakazujú vhadzovať mliečne a mäsové výrobky. Odvoz odpadu zo zbernej nádoby zabezpečujú minimálne jedenkrát za štrnásť dní v období mesiacov marec až november. Od 1. januára tohto roka platí vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, pre Bratislavčanov z nej vyplývajú aj novinky v nakladaní s biologicky rozložiteľným komunálnym odpadom, ktorý vzniká pri údržbe záhrad v rodinných domoch.

Žiadosť o zapojenie sa do systému zberu odpadu zo záhrad nájdete TU.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X