Komunitná Záhrada Pod pyramídou nekončí, je iba vo fáze zazimovania

Záhrada pod pyramídou
SITA

Terasy sídla Slovenského rozhlasu, RTVS budú naďalej slúžiť verejnosti. Projekt Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Záhrada Pod pyramídou sa nekončí a podľa vyjadrenia RTVS „nestojí a nepadá na spolupráci s OZ Jedlé mesto“.

Ako ďalej v reakcii na zverejnené stanovisko OZ Jedlé mesto uviedol PR manažér RTVS Juraj Kadáš, dôvodom RTVS pre ukončenie viac ako rok trvajúcej spolupráce s občianskym združením (OZ) Jedlé mesto bola nespokojnosť „s tým, ako sa OZ Jedlé mesto o priestor Záhrady Pod pyramídou stará. V záhrade sme často našli neporiadok, zaznamenali sme nedostatočnú starostlivosť o rastliny a tiež nenaplnenie záväzkov zo strany OZ Jedlé mesto, ktoré mali za cieľ priestor záhrady prebudovať.“

RTVS podľa Kadáša združenie o spomínaných výhradách neraz informovali písomne a aj osobne na stretnutiach, no bez spätnej väzby a záujmu „tieto problémy a nedostatky aktívne riešiť“, čo vie RTVS podložiť aj fotografiami. OZ Jedlé mesto podľa RTVS viacnásobne porušilo dohodnuté zmluvné podmienky, preto mu 25. augusta adresovali výpoveď zo zmluvy s trojmesačnou výpovednou lehotou.

Komunitná záhrada by mala byť na terasách tzv. obrátenej pyramídy aj v budúcnosti. „Záhrada nekončí a momentálne je vo fáze zazimovania, o čom sme vopred informovali všetkých záhradkárov, ktorí v záhrade pestujú svoje rastliny,“ uviedol Kadáš na otázku o budúcnosti komunitnej záhrady. Záhradu opäť plánujú otvoriť na jar. Ešte predtým pripravuje RTVS na terasách Slovenského rozhlasu viacero predvianočných aktivít.

Projekt Záhrada Pod pyramídou považujeme na základe pozitívnych ohlasov verejnosti za veľmi úspešný. Je potrebné si však uvedomiť, že Záhrada Pod pyramídou nie je len komunitnou záhradou, ktorú má na starosti OZ Jedlé mesto. RTVS tento priestor využíva na mnoho ďalších podujatí a práve tie prilákali na terasu budovy Slovenského rozhlasu najväčšie množstvo návštevníkov,“ upozornil Juraj Kadáš a pripomenul Vianočné trhy RTVS, Letné kino Pod pyramídou, živé koncerty či vysielanie rádií Slovenského rozhlasu.

Všetky uvedené podujatia boli v réžii RTVS a partnerov, ktorí sa na ich organizácii spolupodieľali, napríklad Moje, Film Europe Media Company, Asociácia slovenských filmových klubov a mnoho ďalších, pričom spolupráca s týmito partnermi bola vždy bezproblémová a RTVS si vždy dôsledne plnila všetky svoje záväzky voči partnerom. V týchto aktivitách určite chceme pokračovať aj na budúci rok,“ dodal Kadáš.

Občianske združenie Jedlé mesto zverejnilo počas uplynulého víkendu na webstránke Pod pyramídou, http://www.podpyramidou.sk/ a tiež na rovnomennom sociálnom profile stanovisko „Záhrada Pod pyramídou končí…“. Stanovisko poskytla Michala Hrnčiarová z OZ Jedlé mesto. Združenie v ňom píše, že v júni roku 2014 oslovilo RTVS s nápadom premeniť 30 rokov nevyužívané terasy na miesto stretnutí, oddychu a pestovania rastlín.

Záhrada Pod pyramídou sa od svojho otvorenia pýšila rastúcou popularitou a obľúbenosťou. Zakrátko sa stala vyhľadávaným miestom nielen ľudí z okolia, ale aj množstva ďalších návštevníkov a turistov. Viac než stovka aktívnych záhradkárov sa tu pravidelne stretávala a vymieňala si svoje záhradkárske skúsenosti,“ opisuje OZ Jedlé mesto úspech záhrady, v ktorej sa na rozhlasových terasách pestovali kvety či bylinky.

To všetko však bolo možné len vďaka obrovskému množstvu hodín dobrovoľnej práce, vedomostiam a profesionálnym skúsenostiam zapojených ľudí, organizačného tímu členov z OZ Jedlé mesto a iniciatívy Na streche a mnohých dobrovoľníkov, susedov, spolupracovníkov,“ pripomína združenie.

Ako ďalej píše, „napriek pozitívnym ohlasom verejnosti sa RTVS rozhodla spoluprácu veľkej verejnoprávnej organizácie s neziskovým občianskym združením ukončiť. Ukázalo sa, že zdanlivo rovnocenný vzťah oboch partnerov deklarovaný zmluvou o spolupráci tak úplne rovnocenným nebol“.

OZ Jedlé mesto tvrdí, že svoje stanovisko zverejnilo, „aby upozornilo na to, že RTVS chce pokračovať v projekte Pod pyramídou bez jeho autorov, iniciátorov a spoluzakladateľov a vo svojich vyjadreniach im upiera autorstvo projektu a marginalizuje ich rolu a prínos v tomto úspešnom projekte“. Dúfajú, že na jar budú pokračovať vo svojej misii „prepájať susedstvo a oživovať mestské priestory, už na novom mieste“.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk