Komunitná záhrada sa možno presťahuje na dvor špeciálnej školy. Zbierajú na ňu peniaze

Mobilná záhrada na Sasinkovej
ilustračné: SITA

Na nevyužívaný školský dvor špeciálnej školy na Karpatskej chcú dobrovoľníci zo združenia Vnútroblok presťahovať susedskú záhradu zo Sasinkovej ulice.

Majiteľ pozemku, na ktorom záhrada v súčasnosti sídli, ho totiž chce predať a novým domovom pre záhradkársku komunitu by sa mohol stať práve nevyužívaný dvor Špeciálnej materskej a základnej školy na Karpatskej ulici. Informovala o tom koordinátorka projektu Sandra Štasselová zo združenia Vnútroblok.

Spoluprácu pri projekte iniciovala riaditeľka spojenej školy na Karpatskej ulici Ľubica Jägrová. Práve ona oslovila združenie s predstavou otvorenia nevyužívaného školského dvora pre okolitých susedov, ktorí by mohli priestor využívať spolu s deťmi s mentálnym znevýhodnením.

Ako priblížil Michal Štassel z občianskeho združenia Vnútroblok, z nápadu boli nadšení a prišiel im aj vhod, pretože o niečo neskôr sa dozvedeli, že majiteľ pozemok na Sasinkovej predáva a komunitná záhrada sa musí odsťahovať.

Zo spolupráce s občianskym združením sa teší aj riaditeľka Spojenej materskej a základnej školy na Karpatskej ulici Ľubica Jägrová. Záhradkárčenie na školskom dvore má podľa nej viacero výhod pre integráciu detí aj pre ich vzdelávanie.

Práca na záhrade je aj terapeutickým nástrojom a experimentálnym vzdelávaním. Podobné projekty v zahraničí poukazujú na benefity práce na záhrade pre znevýhodnené deti, ako napríklad zvýšené zapájanie zmyslov a zlepšenie motorových zručností, práca v tíme, ale aj zvýšenú trpezlivosť a pocit zodpovednosti,“ hovorí Jägrová.

Združenie Vnútroblok na projekt komunitnej záhrady v špeciálnej škole v súčasnosti získava peniaze. Vznik záhrady môžu ľudia podporiť kúpou grafiky od slovenskej ilustrátorky Daniely Olejníkovej, pomôcť tiež môžu adopciou budúceho stromu alebo nápad podporiť na internetovej stránke https://www.startlab.sk/karpatska.

Iniciatíva Vnútroblok sa projektom mobilných záhrad snaží obsadzovať nevyužívané priestory ľahko premiestniteľnými záhradami. Prvá vznikla pred tromi rokmi práve na Sasinkovej ulici v Bratislave. Pozemok mali dočasne požičaný od majiteľa, ktorý ho ponúkal na predaj, no situácia na realitnom trhu nebola v tom čase priaznivá. Neskôr k mobilnej záhrade pribudla aj ďalšia, ktorú dobrovoľníci vytvorili na mestskom pozemku v opustenej vinici na Pionierskej ulici.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk