Koncepciu pomoci ľuďom bez domova dali do pripomienkového konania

Bezdomovec, stanový tábor
ilustračné: SITA

Hlavné mesto spustilo proces pripomienkovania novej Koncepcie pomoci ľuďom bez domova, ktorej cieľom je vytvoriť komplexný a efektívny systém pomoci obyvateľom v núdzi. Bratislava vypracovala Koncepciu v súlade s víziou SMART mesto 21. storočia, ktorej hlavnou myšlienkou je zvyšovanie úrovne kvality života všetkých obyvateľov.

Ako informovala Veronika Šafáriková z tlačového oddelenia bratislavského magistrátu, vytvoreniu dokumentu predchádzalo historicky prvé sčítanie ľudí bez domova na území hlavného mesta.

Základným východiskom pri tvorbe Koncepcie pomoci ľuďom bez domova v hlavnom meste bolo vytvorenie integrovaného systému pomoci s dôrazom na služby sociálnej prevencie a poradenstva pre vybranú cieľovú skupinu. Koncepcia definuje šesť prioritných oblastí – prevenciu, sprístupňovanie bývania vrátane prístupu k 24-hodinovému bývaniu, rozvoj zariadení a sociálnych služieb, pracovné začleňovanie ľudí bez domova, monitoring problematiky a informovanosť verejnosti.

Oblasť sociálnych služieb a starostlivosť o ľudí bez domova zabezpečuje hlavné mesto v spolupráci s mestskými časťami, Bratislavským samosprávnym krajom a mimovládnymi organizáciami. Hlavné mesto zároveň finančne podporuje organizácie, ktoré poskytujú pomoc ľuďom bez domova.

V novembri 2016 bolo na území Bratislavy celkovo 2 064 ľudí bez domova, čo predstavuje 0,49 percenta z celkového počtu obyvateľov hlavného mesta. Sčítanie tiež ukázalo, že až 49 percent ľudí bez domova trpí dlhodobými zdravotnými problémami, najčastejšie ide o problémy s nohami, so srdcom a tlakom. Výrazné zastúpenia majú aj duševné problémy. Cieľom Koncepcie je vytvoriť podmienky vedúce k postupnému zníženiu počtu ľudí bez domova na území hlavného mesta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk