Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bezdomovec, stanový tábor
ilustračné: SITA
5. septembra 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

Koncepciu pomoci ľuďom bez domova dali do pripomienkového konania

Hlavné mesto spustilo proces pripomienkovania novej Koncepcie pomoci ľuďom bez domova, ktorej cieľom je vytvoriť komplexný a efektívny systém pomoci obyvateľom v núdzi. Bratislava vypracovala Koncepciu v súlade s víziou SMART mesto 21. storočia, ktorej hlavnou myšlienkou je zvyšovanie úrovne kvality života všetkých obyvateľov.

Ako informovala Veronika Šafáriková z tlačového oddelenia bratislavského magistrátu, vytvoreniu dokumentu predchádzalo historicky prvé sčítanie ľudí bez domova na území hlavného mesta.

Základným východiskom pri tvorbe Koncepcie pomoci ľuďom bez domova v hlavnom meste bolo vytvorenie integrovaného systému pomoci s dôrazom na služby sociálnej prevencie a poradenstva pre vybranú cieľovú skupinu. Koncepcia definuje šesť prioritných oblastí – prevenciu, sprístupňovanie bývania vrátane prístupu k 24-hodinovému bývaniu, rozvoj zariadení a sociálnych služieb, pracovné začleňovanie ľudí bez domova, monitoring problematiky a informovanosť verejnosti.

Oblasť sociálnych služieb a starostlivosť o ľudí bez domova zabezpečuje hlavné mesto v spolupráci s mestskými časťami, Bratislavským samosprávnym krajom a mimovládnymi organizáciami. Hlavné mesto zároveň finančne podporuje organizácie, ktoré poskytujú pomoc ľuďom bez domova.

V novembri 2016 bolo na území Bratislavy celkovo 2 064 ľudí bez domova, čo predstavuje 0,49 percenta z celkového počtu obyvateľov hlavného mesta. Sčítanie tiež ukázalo, že až 49 percent ľudí bez domova trpí dlhodobými zdravotnými problémami, najčastejšie ide o problémy s nohami, so srdcom a tlakom. Výrazné zastúpenia majú aj duševné problémy. Cieľom Koncepcie je vytvoriť podmienky vedúce k postupnému zníženiu počtu ľudí bez domova na území hlavného mesta.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X