Koncert Haydna v Klariskách

Svd_1053.jpg
Foto: Ema Lančaričová, archív BKIS

BRATISLAVA 30. júla (BratislavaDeň.sk) – „Haydn bol veľmi vtipný človek a v jeho hudbe je ukrytých množstvo žartov,“ hovorí Róbert Mareček, umelecký vedúci komorného orchestra hlavného mesta – Cappelly Istropolitana. Fanúšikov klasickej hudby pozývame na výnimočný koncert skladieb Josepha Haydna, ktorý sa uskutoční už dnes – 30.7. o 19.00 v Klariskách.

Ak by ste sa pred 250 rokmi prechádzali uličkami okolo Kapitulskej ulice, možno by ste tu stretli aj kapelníka Esterházyovcov Josepha Haydna. Historička Zuzana Godárová, ktorá návštevníkom pred koncertom porozpráva zaujímavosti zo života tohto hudobného majstra prezradila, že Haydn takmer tridsať rokov zabezpečoval hudobné produkcie pre túto bohatú šľachtickú rodinu. „Povinnosti vyžadovali aj jeho občasnú prítomnosť vo vtedajšom Prešporku. Raz sem napríklad prišiel hľadať speváčku pre dvor Esterházyovcov a nie náhodou jeho komická opera La canterina (Speváčka) zažila svoju svetovú premiéru v našom meste za prítomnosti Márie Terézie a Jozefa II.,“ informuje Zuzana Godárová.

Počas koncertu zaznie aj skladateľova známa Symfónia č. 45, ktorá sa nazýva „Rozlúčková“. Róberta Marečka sme sa spýtali na jej netradičný názov: „Rozlúčkovú symfóniu napísal Haydn ako taký hudobný protest proti tomu, že Esterhazy nechcel pustiť svojich hudobníkov na zaslúžený oddych. Na konci poslednej časti symfónie predpísal do partitúry, kedy má každý jeden hudobník odísť zo scény. Na konci skladby tak zostávajú na scéne iba dvaja hudobníci, ktorí symfóniu dohrajú. Býva takou tradíciou, že hudobníci majú počas tejto skladby pred sebou sviečku, ktorú každý hudobník po dohraní sfúkne.“

Spoločne s Cappellou Istropolitana zahrá aj violončelista Jozef Lupták. Výnimočný koncert je súčasťou formátu Pekné miesta a z autorského cyklu z produkcie BKIS – Hudobná história Bratislavy, ktorý je realizovaný s finančnou podporu Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky a spoluorganizátorom je organizácia Bratislava Tourist Board.

Viac informácií na www.kulturneleto.sk, www.bratislava.skwww.visitbratislava.com

Žiaľ, aktuálna situácia súvisiaca s koronavírusom zasahuje aj do kultúrneho diania. Situáciu monitorujeme, sme v intenzívnom kontakte s krízovým štábom mesta a hygienikom a program festivalu prispôsobuje aktuálnym informáciám. Našim hlavným cieľom je bezpečnosť návštevníkov! Preto chcem poprosiť všetkých, aby sledovali našu novú web stránku www.kulturneleto.sk, kde program Kultúrneho leta pravidelne aktualizujeme.

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk