Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mototechna_foto.jpg
Foto:ilustračné, AAA AUTO
18. októbra 2019 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Kontrola v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti zistila plytvanie miliónmi eur

Vodárne obstarávali predražené autá a obchádzali zákon o verejnom obstarávaní.

Výsledky kontroly mestského kontrolóra v bratislavskom mestskom podniku Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) ukázali nehospodárne a neefektívne nakladanie s peniazmi v spoločnosti v rokov 2015-2018. Okrem neopodstatneného navyšovania počtu vozidiel a nerešpektovania platnej legislatívy odhalila kontrola aj obstaranie predražených áut, čím spoločnosť prišla o vyše 4,5-milióna eur.

Informoval o tom hovorca Bratislavy Peter Bubla. Vzhľadom na závažnosť zistení vedenie mesta zvažuje aj ďalšie kroky v danej veci. Primátor Bratislavy Matúš Vallo plánuje uložiť mestskému kontrolórovi vykonanie komplexnej kontroly v BVS.

Pochybný prenájom áut

Počet áut v BVS vzrástol z 217 v roku 2015 na 242 v roku 2018. Z áut, ktoré pribudli, bola väčšina (24) osobných vozidiel. Autá si BVS prenajímala od dcérskej spoločnosti Infra Services na základe uzatvorenej rámcovej zmluvy. Infra Services dodávala autá pre BVS prostredníctvom subdodávateľov. Tento postup kontrolná skupina vyhodnotila ako obchádzanie účelu zákona o verejnom obstarávaní, keďže verejné peniaze sa takýmto spôsobom bez verejného obstarávania dostávajú k tretím subjektom.

Predmetom kontroly bol aj nájom za vozidlá počas obdobia 2015 – 2018. Ide o čiastku 9 151 737,44 eura bez DPH. Kontrolná skupina porovnala ceny nájmu vozidiel, ktoré pre BVS dodala Infra Services s trhovou ponukou operatívneho leasingu iných dodávateľov.

Výsledkom tohto porovnania je, že ak by BVS riadne obstarala motorové vozidlá, napríklad formou operatívneho leasingu cez verejnú súťaž, mohla ušetriť viac ako 50 percent nákladov. BVS takýmto prenajímaním vozidiel prišla o viac ako 4,5-milióna eur.

Autá na súkromné účely

Ďalším zistením bolo, že v BVS nekontrolovali využívanie služobných vozidiel na súkromné účely. V kontrolovanom období 2015 – 2018 vzrástol počet vozidiel využívaných na súkromné účely o 57,62 percenta. Autá využívané na súkromné účely nemajú nainštalované GPS, nevedú žiadnu knihu jázd, ani iné záznamy.

Zamestnancom, ktorí využívajú autá na súkromné účely, sa paušálne zráža zo mzdy 30 percent z celkových výdavkov na spotrebované pohonné hmoty, pri členoch predstavenstva a riaditeľoch úsekov je to dokonca len 20 percent, bez ohľadu na to, koľko kilometrov prejazdili. Ide o fakticky nevyčísliteľný benefit pre zamestnancov, pretože neexistuje kontrolný mechanizmus, ktorým by sa dalo preveriť, či zamestnanec tento benefit nezneužíva,“ uviedlo hlavné mesto.

Mestský kontrolór

Na základe výsledkov kontroly mestský kontrolór odporučil BVS, aby rokovala so spoločnosťou Infra Services o zmene cenníka z rámcovej zmluvy, alebo o ukončení tejto zmluvy. Tiež by mala optimalizovať počet vozidiel pridelených zamestnancom na používanie aj na súkromné účely, nastaviť kontrolný mechanizmus pre tieto vozidlá a pri zadávaní zákaziek postupovať v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní.

Súčasné vedenie Bratislavskej vodárenskej spoločnosti nemalo námietky k zisteným nedostatkom. Stotožnilo sa s navrhovanými odporúčaniami mestského kontrolóra. Nové vedenie Bratislavskej vodárenskej zároveň informovalo kontrolóra, že na riešení týchto problémov pracuje už od svojho nástupu do funkcie,“ dodal Bubla.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X