Kontrola v Kultúrnych zariadeniach Petržalky pokračuje

Dk zrkadlovy haj maps.google.sk_.jpg
ilustračné: maps.google.sk

Petržalské miestne zastupiteľstvo totiž žiada miestneho kontrolóra Stanislava Fialu, aby urobil kontrolu v Kultúrnych zariadeniach Petržalky (KZP). Súvisí to s odvolávaním riaditeľa KZP Petra Litomerického.

„S čiastkovými informáciami kontrolór neoboznamuje, všetko bude jasné po ukončení kontroly a vypracovaní správy. Kontrolór zaradil kontrolu na prvý polrok, kedy bude správa hotová a k dispozícii v tejto chvíli nevieme,“ uviedla Silvia Vnenková z tlačového oddelenia petržalského úradu. O kontrole KZP hovorili petržalskí miestni poslanci na februárovom zasadnutí zastupiteľstva. Pokračovanie kontroly potvrdil aj Peter Litomerický s tým, že kontrolóri si na ňu vyžiadali dva mesiace.

Nespokojnosť s Litomerickým

Ako uvádzajú v dôvodovej správe, s činnosťou riaditeľa sú v Petržalke dlhodobo nespokojní, pretože nekomunikuje s vedením mestskej časti a robí nesystémové opatrenia. Zaraďujú sem uprednostňovanie Domu kultúry Zrkadlový háj pred ďalšími dvoma kultúrnymi zariadeniami, ktoré majú KZP vo svojej správe. Podľa samosprávy Litomerický nezvláda ani manažovanie kultúrnych zariadení a nerieši problém s nedostatkom dramaturgov. Vedeniu mestskej časti sa tiež nepáči, že riaditeľ KZP umelo vytvára pracovné pozície. Predkladateľom tohto materiálu je starosta Petržalky Vladimír Bajan a spracovala ho vedúca oddelenia kultúry petržalského úradu Alena Greksa.

Poslanci sa počas februárového rokovania zastupiteľstva v diskusii pýtali, prečo sa dlhší čas nič nedialo a Litomerického chcú odvolať po siedmich rokoch vo funkcii riaditeľa KZP. Podľa starostu tieto problémy neriešili bez riaditeľa kultúrnych zariadení, sú dlhodobé a vyvrcholili materiálom, ktorý predložili poslancom. Od Fialu chcú, aby túto kontrolu urobili prioritne, preveriť má skutočnosti, ktoré sú súčasťou materiálu, ktorý predložili na februárové rokovanie poslancov.

Vítaná kontrola

Riaditeľ kultúrnych zariadení povedal, že kontrolu KZP víta, pretože podľa neho objektívne potvrdí alebo vyvráti uvedené tvrdenia. „Toto všetko vzniklo za päť týždňov, obvinenia sú bez toho, aby ma niekto vyzval, aby som sa vyjadril. Všetko robím podľa najlepšieho vedomia a svedomia,“ vyhlásil pred médiami riaditeľ kultúrnych zariadení s tým, že počas jeho pôsobenia v KZP už kontroly boli a nič vážne neobjavili.

Litomerický tiež uviedol, že pracovné pozície v KZP umelo nevytvára. „V roku 2011, keď som nastúpil do funkcie riaditeľa kultúrnych zariadení, bolo v pracovnom pomere evidovaných 86 zamestnancov. K 31. decembru minulého roka je ich 63, to znamená o 23 zamestnancov menej ako za môjho predchodcu,“ poznamenal. K uprednostňovaniu Domu kultúry Zrkadlový háj riaditeľ poznamenal, že toto zariadenie je najväčším a najvyťaženejším kultúrnym domom nie len v Petržalke, ale aj v Bratislave.

„Keby sme odstavili Dom kultúry Zrkadlový háj, pocítila by to celá Bratislava. Preto, možno nevedome, venujem viac času na zabezpečenie chodu a vylepšeniu jeho technického stavu,“ doplnil.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk