Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Otvorenie Vianočných trhov
ilustračné: SITA
21. decembra 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Kontrolovali vianočné trhy, zistili nedostatky

Úrad verejného zdravotníctva SR kontroloval v predvianočnom období hygienické podmienky na vianočných trhoch v celej SR. Ako informovala hovorkyňa ÚVZ Zuzana Drobová, z celkovo skontrolovaných zariadení stánkového a ambulantného predaja potravín, pokrmov a nápojov sa zistili nedostatky v 42 zariadeniach, čo predstavuje osem percent z vykonaných kontrol.

Nedostatky hygienici objavili napríklad v oblasti kontroly vysledovateľnosti. Do tejto oblasti patria napríklad nezabezpečená vysledovateľnosť rôznych potravín a používaných surovín, chýbajúce nadobúdacie doklady (dodacie listy) alebo nezdokladovanie dátumu spotreby rozbalených mäsových prípravkov. V oblasti kontroly skladovania zaznamenali napríklad pečeňovú plnku v nevhodnom balení, skladovanie lokší v prepravkách priamo na zemi, bez účinku chladenia, alebo prípady, keď vystavované pokrmy a cukrovinky neboli chránené pred vonkajšími poveternostnými vplyvmi.

V oblasti kontroly prevádzkovej hygieny objavili kontrolóri aj znečistené chladiace zariadenia a podlahy pri chladiacom zariadení alebo nezabezpečené vyhovujúce zariadenie na osobnú a prevádzkovú hygienu zamestnancov prichádzajúcich do styku s potravinami.

„Počas výkonu kontrol bolo spolu odobratých a laboratórne vyšetrených 124 vzoriek potravín, polotovarov a hotových pokrmov. Pozitívne je zistenie, že z uvedeného počtu nevyhoveli len dve vzorky pokrmov. V jednej vzorke „Langoš s cesnakom, kečupom, tatárskou omáčkou a syrom bolo zistené prekročenie počtu kvasiniek a vo vzorke pokrmu rýchleho občerstvenia Kuracie prsia v žemli bol zistený zvýšený počet koliformných baktérií,“ konštatuje ÚVZ.

Za zistené nedostatky bolo pri kontrolách uložených na mieste spolu 26 blokových pokút v celkovej sume 2 309 eur. Najviac a v najvyššej celkovej sume udelili pokuty v Bratislavskom kraji, spolu 10 blokových pokút v celkovej sume 1 250 eur. Zároveň boli začaté tri správne konania vo veci uloženia pokuty.

V termíne od 28. 11. do 17. 12. 2016 vykonali hygienici na vianočných trhoch spolu 687 kontrol. Spolu skontrolovali 522 zariadení stánkového a ambulantného predaja potravín, pokrmov a nápojov.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X