Viete, aké pravidlá máte na kolobežke dodržiavať? S rastúcou popularitou elektrokolobežiek v meste sa zvyšuje riziko ohrozenia zraniteľných účastníkov cestnej premávky. Mesto zavádza prísne opatrenia, aby upozornilo na dôležitosť dodržiavania bezpečnostných noriem.
Elektrokolobežky sa stali neodmysliteľnou súčasťou dopravy v Bratislave, no s ich nárastom sa zvyšuje aj výskyt nehôd a incidentov, ktoré ohrozujú bezpečnosť chodcov a cyklistov.
Mestská polícia Bratislava zdôrazňuje, že jazda na elektrokolobežke nie je len o pohodlnom presune, ale aj o zodpovednom správaní sa na cestách. V prvom rade je nevyhnutné dodržiavať pravidlá cestnej premávky a zásady bezpečnej jazdy.
V reakcii na zvýšený výskyt incidentov zaviedla Mestská polícia Bratislava preventívne opatrenia, ktoré zahŕňajú edukáciu e-kolobežkárov a cyklistov o bezpečnostných normách. Kontroly v teréne sa budú v tomto období zintenzívňovať, pričom porušenie pravidiel môže byť sankcionované blokovou pokutou do výšky 50 eur.
Dopravná situácia v peších zónach vzbudzuje mnoho otázok a nejasností, najmä pokiaľ ide o prístup elektrických vozidiel. Pešie zóny sú oblasti určené výlučne pre chodcov, ale čo to znamená pre kolobežky a ich užívateľov?
Musíme brať ohľad na rozdiel medzi rôznymi typmi kolobežiek. Tie s pomocným motorčekom sú klasifikované ako malé elektrické vozidlá, čo ich zaradí do rovnakej kategórie ako automobily.
Vstup do peších zón majú cyklisti a elektrokolobežkári len v prípade, ak je to pred vstupom do priestoru vyjadrené na značke. „Pri vstupe do niektorých peších zón si môžete všimnúť napríklad symbol elektrokolobežky, bicykla alebo elektrobickyla. V takom prípade môžu do nej vstúpiť aj osoby na týchto zariadeniach,“ pripomenula hovorkyňa Mestskej polície Bratislava Barbora Krajčovičová.
Pripomenula tiež pravidlá platiace pre osoby jazdiace na elektrických kolobežkách, ktoré vymedzuje 55a Zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke.
- Na elektrokolobežke smú po ceste jazdiť len osoby staršie ako 15 rokov. Mladší na nej môžu jazdiť len na cyklocestách, poľných a lesných cestách ako aj v obytných zónach.
- Smie sa na nej jazdiť aj po chodníku, cestičke pre chodcov alebo priechode pre chodcov, však len po pravej strane, pričom kolobežkár nesmie ohroziť a obmedziť chodcov. Zároveň nesmie prekročiť rýchlosť chôdze.
- Kolobežkár môže jazdiť aj vo vyhradenom jazdnom pruhu pre cyklistov, po cestičke pre cyklistov alebo priechode pre cyklistov taktiež len po pravej strane a nesmie svojou jazdou ohroziť a obmedziť cyklistov.
- V prípade, ak kolobežkári idú v skupine, môžu jazdiť len jednotlivo za sebou.
- Počas jazdy je každý kolobežkár povinný držať riadidlá oboma rukami.
- Počas jazdy na e-kolobežke nesmie viesť alebo prepravovať psa ani iné zviera. Rovnako nesmie ťahať predmety, ktoré by mohli sťažiť vedenie kolobežky.
- Na e-kolobežke je povolená jazda len jednej osobe. V žiadnom prípade sa na nej nesmú viezť naraz dvaja alebo viacerí ľudia.
- Jazdiť na e-kolobežke môžete len triezvy.
Mestská polícia tiež odporúča používať ochranné a reflexné prvky. Už viackrát totiž museli hliadky mestskej polície zasahovať v prípadoch, kedy e-kolobežkári napríklad neudržali balans, nešťastne spadli a spôsobili si tak nepríjemné zranenia.
Ako dopĺňa hovorkyňa mestskej polície, minimálne prilba na hlave vám môže v takejto situácii zachrániť zdravie alebo aj život. Podceniť netreba ani nosenie reflexných prvkov, ktorými vo večerných alebo nočných hodinách dokážete na seba včas upozorniť iných účastníkov cestnej premávky.
Zdá sa, že jazda na elektrokolobežkách sa stáva súčasťou každodenného života, no je nevyhnutné, aby každý účastník cestnej premávky bral na vedomie svoju zodpovednosť a dodržiaval pravidlá, aby sme si zachovali bezpečné a funkčné mesto.