Konvergencie už avizujú svoj program. Čakajú vás strhujúce interpretácie známych i menej známych diel komornej hudby

Moyzesovo kvarteto, komorná hudba
ilustračné: SITA

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie, ktorého názov inšpiroval legendárny album skupiny Collegium Musicum, oslávi jubileá Moyzesovcov, Romana Bergera i Arvo Pärta, podporí obnovu domu Albrechtovcov, prinesie noc komornej hudby aj koncert pre deti.

Výnimočné nielen hudobné projekty avizujú už počas leta organizátori medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie. V poradí 16. ročník festivalu, ktorého umeleckým riaditeľom je popredný slovenský violončelista Jozef Lupták, prinesie od 10. do 20. septembra do Bratislavy „známe i menej známe diela komornej hudby v strhujúcich interpretáciách, jubileá klasikov, špičkových domácich i zahraničných interpretov, koncert pre deti, rozhovory o hudbe, stretnutia s priateľmi,“ avizuje organizačný tím Konvergencií v tlačovej správe k festivalu.

Ako ďalej informovali organizátori Konvergencií, festival otvorí 10. septembra koncert skupiny Longital v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava. Nový program Daniela Salontaya a Shiny s názvom Longital Suita vznikol v spolupráci so skladateľom a aranžérom Slavom Solovicom. Po siedmich rokoch sa na Konvergencie vrátia Chasidské piesne v podaní Barucha Myersa (spev, klavír), Miloša Valenta (husle), Borisa Lenka (akordeón), Jozefa Luptáka (violončelo).

Pokračovanie známeho projektu zaznie v Moyzesovej sieni spolu s komornou hudbou Dmitrija Šostakoviča, Sergeja Prokofieva a Paula Schoenfielda. Tenorista a bývalý člen svetoznámeho britského súboru The Hilliard Ensemble John Potter sa na Konvergenciách predstavil už viackrát a 17. septembra uvedie v Klariskách svoj najnovší album Amores Pasados.

Album, ktorý vyšiel v júni, prekvapivo spája skladby anglického skladateľa, básnika a lekára Thomasa Campiona (1567 – 1620) s piesňami Johna Paula Jonesa (Led Zeppelin), Tonyho Banksa (Genesis) a Stinga. Na koncerte s ním vystúpia nórska speváčka Anna Mariau Friman a lutnisti Jakob Herigman a Ariel Abramovich.

Záver festivalu je naplánovaný v Ateliéri Babylon na 20. septembra a bude patriť alternatívnej scéne, skupine Ospalý pohyb a kultovej nórskej pesničkárke Susanne Wallumrod, ktorá sa v triu s gitaristom Helge Svenom (Deathprod/Supersilent/Minibus Pimps) a Fredrikom Wallumrodom (perkusie, vokály) predstaví v programe Susanna.

Konvergencie zavítajú tradične i do Dómu sv. Martina, podporia obnovu domu Albrechtovcov, prinesú noc komornej hudby a koncert pre deti. V svätomartinskej katedrále 14. septembra na koncerte venovanom 80. narodeninám Arvo Pärta zaznejú diela Vladimíra Godára (Bikít Gilgameš), Johna Tavenera (Akhmatova Songs) a Pärtove skladby Fratres a Stabat mater vo verzii pre tri hlasy a sláčikové trio. Ako sólisti sa na koncerte predstavia Peter Mikuláš (bas), Eva Šušková (soprán) a Jozef Lupták (violončelo).

Moyzesovo kvarteto, najznámejšie slovenské komorné teleso, oslavuje tento rok okrúhle jubileum a v rámci festivalu 17. septembra vystúpi na dvore domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici, na jednom z najvýznamnejších historických miest bratislavského hudobného života. Výťažok zo vstupného pôjde na rekonštrukciu pamiatky, ktorú robí občianske združenie Albrecht Forum.

Bratislavská noc komornej hudby je naplánovaná na 18. september. Na domovskej scéne festivalu, v design factory na Bottovej ulici sa v komorných dielach Bélu Bartóka, Ernő Dohnányiho a Zoltána Kodálya predstavia známi slovenskí i zahraniční interpreti. Vystúpia huslisti Igor Karško a Milan Paľa, britský violista Simon Tandree, violončelista Jozef Lupták a klaviristi Nora a Miki Skutovci.

Festival ďalej pripomenie jubileum skladateľa a filozofa Romana Bergera (1930). Poprednému predstaviteľovi slovenskej hudobnej avantgardy 60. rokov bude venovaný 19. septembra koncert v design factory. Zaznie na ňom kompletný triptych Konvergencie pre sláčikové nástroje a koncert doplní premiéra krátkych dokumentárnych filmov Mareka Šulíka o Romanovi Bergerovi a jeho generačných súputníkoch Ladislavovi Kupkovičovi a Pavlovi Šimaiovi a hudba týchto významných skladateľov.

Ani tento rok nebude na Konvergenciách chýbať koncert pre deti (19. september), interaktívnu hudobnú rozprávku o nezbednom ježkovi s názvom Pomáhať nebolí, nebolieť pomáha na aktuálny ročník festivalu pripravili Hana Naglik (námet, scenár, texty piesní) a Pavol Bodnár (hudba), dodávajú organizátori.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk